אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אלברט איינשטיין

כתבה: תמי שם-טוב
איירה: אלינה גורבן
כנרת זמורה בית 2016, בסדרה 'ממציאים ומגלים'
46 עמוד, מנוקד 

'אינשטיין קיווה שבזכות הגילויים שלו מדענים אחרים ימציאו המצאות לטובת בני האדם. ובאמת, הרבה מההמצאות שמשמשות אותנו נולדו בזכותו, למשל קרני הליזר, חיישנים שפותחים דלתות אוטומטיות ומכשירי ניווט כמו 'וייז'. בגילויים שלו גם תרמו לפיתוח המחשב, הטלפון הסלולרי, הטלוויזיה וגם הפצצה המסוכנת ביותר בעולם. הפצצה הזאת ציערה אותו מאוד, כי את המדע הוא הכי אהב, ואת המלחמה - הכי שנא.' 

הכותבת תמי שם-טוב מספרת את מהלך חייו של אינשטיין מינקותו ועד מותו, מתארת את דאגות הוריו ('הראש שלו היה גדול מדי וגם עקום'), את המשחקים שעניינו אותו ואת הסקרנות העצומה שהניעה את כל מעשיו. היא מספרת על ימיו בבית הספר ('הוא סבל כי היה מבולגן ושנא חוקים, כללים וסדר'), ועל מאמריו פורצי הדרך ש'שינו את מה שהיה ידוע עד אז על חוקי היקום'. הסיפור מתעכב על התחנות המשמעותיות בחייו של המדען הדגול - משפחתיות ומקצועיות, מזכיר את השניוּת ביחסו לתקשורת - סלידתו מפרסום לצד הנאתו מהקשר עם עיתונאים, את קשריו עם מדינת ישראל, את צניעותו ונאמנותו לעקרונותיו ואת היותו מקור השראה למדענים עד היום. תמי שם-טוב הצליחה להעמיד את אישיותו המורכבת, המרתקת של אלברט אינשטיין ולקשור את ערכה של עבודתו למציאות חייהם של הקוראים הצעירים. 

הסיפור, שכותרת המשנה שלו היא 'האיש שפיצח (בכוח הדמיון) את סודות היקום', נפתח בכמה עובדות מפתח: משפטים כמו 'הוא היה גאון', 'רבים התנגדו לו, אבל עד מהרה התברר שהוא צודק' ו'אינשטיין הפך למדען המפורסם ביותר בעולם' יהיו מובנים גם לילדים צעירים, אלה שהסדרה 'ממציאים ומגלים' מכוונת אליהם; אמירות אחרות, כמו 'הוא גילה שהזמן הוא לא מה שאנחנו חושבים שהוא' ו'הבנת היקום השתנתה' יישארו מן הסתם ברמה המילולית-עמומה, כמו לא מעט קטעים בספר המבקשים להנהיר לבני שמונה-תשע את רעיונותיו החדשניים-לזמנם ואת גילוייו המדהימים של אינשטיין. החלקים המדעיים בספר, כמו 'הוא טען שהאור הוא לפעמים חלקיקים ולפעמים גלים [...] הוא גם ידע להגיד מה היחס בין כל חומר לבין האנרגיה שאצורה בו. את הרעיון הזה הוא כתב בצורת חישוב, שהפך לנוסחה הכי מפורסמת בעולם: E=MC2', מבקשים להסביר את גדולתו של האיש, אבל הדרך היעילה להובלת קוראים צעירים במרחב המונחי של המדע המופשט היא עדיין אתגר שקשה לפצחו. 

תמי שם-טוב (נ' 1969) היא סופרת ישראלית הכותבת בעיקר לקוראים צעירים. בין ספריה - מהפכת התפוזים של מתי, רק בשביל מילי, הסיפור של אליעזר בן יהודה, אני לא גנב, ואיך קוראים לך עכשיו.
ספרים מאותו מדף - בסדרה 'ממציאים ומגלים':
תומס אדיסון, הממציא שהאיר את העולם, מאת תמר כוכב
האחים רייט, בוני המטוסים הראשונים בעולם, מאת תמר כוכב
גלילאו גלילי, שגילה איך נע כדור הארץ בחלל הגדול, מאת תמר כוכב
צ'רלס דרווין, שגילה את סוד החיים על פני האדמה, מאת תמר כוכב
מארי קירי, שגילתה את הקרניים החזקות בעולם, מאת תמי שם-טוב

על ביוגרפיות אחרות לקוראים צעירים קראו בדףדף.

אלברט אינשטיין, האיש שפיצח (בכוח הדמיון) את סודות היקום, יתאים לבני שמונה עד עשר.
נירה לוין