אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ארבע אבנים מושלמות

מאת: לילה פרל ומריון בלומנטל-לזן
מאנגלית: ברוריה בן-ברוך
יד ושם 2016 בסדרה 'בגוף ראשון לקורא הצעיר'
105 עמוד, לא מנוקד.

'אני זוכרת כמה השתוקקתי לכל דבר מתוק. הייתי מוכנה אפילו לאכול טבליות סכרין, ומכל דבר רציתי תמיד את המנה הכי גדולה למרות שידעתי שאני אמורה לתת חצי לאלברט. פאפא הקפיד מאוד על הדברים האלה ותמיד הדגיש שצריך לנהוג בנימוס ובדרך ארץ. אם אחד השכנים נתן לי ממתק, פאפא הרגיש מיד אם לא אמרתי 'תודה רבה' והיה שולח אותי לשם בחזרה להודות במילים הנכונות'. 

מריון בת השלוש הייתה הצעירה בבני משפחת בלומנטל כשהמשפחה עזבה את העיר שבה חיה ועברה להנובר, כדי להמתין שם לאשרות כניסה לארצות הברית. זה היה בשנת 1938. הם הגיעו לאמריקה רק ב- 1948. בעשור שחלף עד הגעתם ליעד הנכסף נמלטו ולטר, רות, אלברט ומריון בלומנטל מגרמניה להולנד וחיו במחנה הפליטים וֶסְטֶרְבּוֹרְק, ולאחר שגם הולנד נכבשה בידי הגרמנים נכלאו באותו מחנה שהפך למחנה מעבר וגירוש. בינואר 1944 הועלו כמו עוד אלפים מיהודי הולנד על רכבת ונשלחו מזרחה למחנה הריכוז ברגן-בלזן, ושם שהו עד אפריל 1945. אז הועלו לרכבת שכונתה לימים 'רכבת המוות' או 'הרכבת האבודה', ורק אחרי שהרכבת שוטטה במשך שבועיים ברחבי גרמניה המופצצת הם שוחררו בידי הצבא האדום. דווקא אז, אחרי השחרור, מת אבי המשפחה לאחר שנדבק בטיפוס, והאם רות נשארה לבדה עם שני ילדים מורעבים, ללא רכוש וללא מקצוע. מריון שהייתה אז בת 10 וחצי שקלה רק שבעה עשר קילו.
ארבע אבנים מושלמות, שכותרת המשנה שלו היא 'סיפורה של משפחה יהודית מגרמניה במחנות וֶסְטֶרְבּוֹרְק וברגן-בלזן', מספר בטון מאופק, נקי מסימני קריאה ומתיאורים דרמטיים, את סיפורם של חלק גדול מיהודי גרמניה, שחוו את בגידתה המוחלטת והמייסרת של המולדת שחשבוה לערש ההגינות, התרבות והמוסר. מתיאור קורותיה של המשפחה אפשר ללמוד על חייהם של יהודי גרמניה לפני המלחמה ועל נחישותם לשרוד ולחזור לחיים במהלכה ולאחריה. 

ספרים מאותו מדף:
עם התמעטותם של ניצולי השואה שהיו אנשים צעירים בזמן מלחמת העולם השנייה משתנה אופיים של סיפורי השואה הרואים אור. בשנים האחרונות רבים מן הספרים החדשים מספרים את סיפוריהם של מי שהיו ילדים רכים בתקופת השואה; כאלה הם -
להחביא את אדית מאת קאת'י קייסר
הנקה ופיט מאת רן כהן אהרונוב
גלויות לילדי הקטן מאת הנרי פונר (היינץ ליכטוויץ)
קליידוסקופ מאת חוה נסימוב
עד שאבא יחזור מאת יהודית רותם 

ארבע אבנים מושלמות מתאים לבני 12 ומעלה.
נירה לוין