אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הזוג הנורא

כתבו: מֵק ברנֶט, ג'ורי ג'ון
איורים: קווין קורנל
מאנגלית: דנה אלעזר-הלוי
כתר 2016
217 עמוד, לא מנוקד

'כל ילד שמתחיל ללמוד בבית ספר חדש בעיר חדשה צריך להחליט איזה מין ילד הוא הולך להיות. הוא יכול להיות הילד החכם, או הילד עם הנעליים המגניבות. הוא יכול להיות הילד שיודע כל מה שאפשר לדעת על מכוניות ישנות, או על אירועים בחדשות, או על מלחמת העולם הראשונה. הילד שתמיד יש לו שפתון נגד יובש. ילד השחמט, ילד הכדורסל, הילד ממועצת התלמידים [...] הילד המוזר שבא עם גרביים לא-תואמים. הילד שלובש תמיד מכנסיים קצרים גם כשממש קר בחוץ. ביום הראשון הזה כל ילד יכול להפוך את עצמו לילד חדש, ואז להיות הילד הזה עד סוף חייו.' 

מיילס, שלפני תחילת שנת הלימודים עבר עם אמו לעיר אחרת, רצה להיות בבית הספר החדש בדיוק מה שהיה בבית הספר הקודם: אלוף המתיחות. לכן, כשעמד ביום הראשון ללימודים מול שער בית הספר וראה במעלה המדרגות מכונית החוסמת את דלת הכניסה למבנה - 'הוא קימט את מצחו בדאגה. נראה שבבית הספר הזה כבר יש אלוף מתיחות. אלוף רציני. מיילס מרפי לא ידע שום דבר על מלחמת העולם הראשונה, והגרביים שלו היו תואמים. אם הוא לא יהיה אלוף המתיחות של בית הספר, הוא יהיה סתם כמו כולם'. 

כותבי הספר מיקמו את מיילס בסביבה מפוקפקת; העיר נאות שיממון - כשמה כן היא: מצטיינת במספר עצום של פרות ובשל כך 'מקום מסעיר עד מאוד למי שמתלהב מפרות'. בראש בית הספר המקומי עומד מנהל מרושע, אטוּם וחשדן, שקבע מיד שמיילס אשם בהצבת המכונית - שהתבררה כמכוניתו של המנהל - במעלה המדרגות ובחסימת הכניסה לבית הספר. לתלמיד החדש הוצמד אפוא תלמיד ותיק ששמו ניילס כ'חבר-חונך': 'בכל בית ספר יש טיפוס כמו ניילס. החנפן. הילד הטוב. המלשן של בית הספר'. 

בעמדת זינוק נחותה זו התחיל מיילס את דרכו בבית הספר החדש. בסוף הסיפור מתברר שלפרות, המופיעות בעמודו הראשון של הספר, תפקיד מרכזי במתיחת הסיום שהנחילה מפלה ניצחת למנהל בית הספר. את המתיחה הגו והוציאו אל הפועל מיילס וניילס - שניים שהיו יריבים מרים בתחילת הסיפור והפכו לחברים בלב ובנפש בסופו. 

העלילה המפתיעה-מבריקה-מצחיקה של הסיפור עשויה לעורר לא מעט מחשבות על משוא פנים וכוחנות, על שמרנות ועל דעות קדומות, ואפילו על חינוך ועל הכוחות היצירתיים שילדים מגייסים כדי להתמודד עם המבוגרים שלכאורה ממונים על שלומם. אגב, שמו של הספר במקור -THE TERRIBLE TWO - קורֵץ ולא במקרה לשמו של שלב בהתפתחותם של ילדים, המתרחש סביב גיל שנתיים ומאופיין באמירת 'לא' כברירת מחדל ובהתפרצויות זעם. 

הרהור:
הכותבים מק ברנט וג'ורי ג'ון לא נזקקו אף למילה אחת מתחום הבגדים התחתונים, ההפרשות ומערכת הביוב, ובכל זאת הוציאו מתחת ידיהם סיפור מצחיק, שנון, מרתק ואינטליגנטי לילדים, הידד!

מק ברנט (נ' 1982) הוא סופר אמריקני צעיר הכותב לילדים. לזכותו כ- 20 ספרים, פרס בוסטון גלוב הורן לשנת 2012 ומדליית קלדקוט לשנת 2013.
ג'ורי ג'ון נולד בקליפורניה, כותב לילדים ולמבוגרים.
קווין קורנל הוא מאייר וצייר קומיקס אמריקני, החי בפילדלפיה. 

הזוג הנורא
מתאים לבני שמונה עד אחת עשרה. 
נירה לוין