אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

עץ הספודילה

כתבה: יעל מדיני
איורים: גלעד סליקטר
דני ספרים 2015
109 עמוד, מנוקד

'אמא שלי כבר חולמת על הדשא שיהיה לנו בחצר האחורית,' אמרתי.
'ד-שא?' חזרה בת-שבע על המילה לאט כאילו זו מילה זרה לא מובנת, 'ד-שא גוזל אדמה וזולל מים? בשום פנים ואופן לא!'
'וגריל?' העזתי לשאול.
'גריל?' גבות עיניה של בת-שבע התרוממו וקרבו זו אל זו בחומרה, 'בשביל לבשל אוכל יש מטבח!'
'ונדנדה?' העזתי שוב, 'וארגז חול?' 

השכנה החדשה בבניין - 'אישה שמנה שבשערה זרקה שיבה ובפניה כמה קמטים' - התדפקה יום אחד על דלת הדירה שבה גרה משפחתו של גדי, וביקשה את רשות הוריו לעבד את חלקת האדמה שמאחורי הבית. זו הייתה תחילתה של ידידות אמיצה שנקשרה בין הקשישה בת-שבע לילד גדי, שנקרא בפיה 'גדי-נחמדי'. כשקיבלה את הסכמת הוריו של גדי הדביקה בת-שבע את הילד בחיבתה לאדמה ולצמחים, ויחד הפכו השניים את ה'ג'ונגל' שבחצר האחורית לגינה פורחת. מקום של כבוד נשמר לעץ הספודילה, שבת-שבע חלמה כל ימיה לגדל ולאכול מפריו. שנים אחדות חלפו בציפייה לשתיל הנכון ולפירות שיבשילו; גדי הלך וגדל, ובת-שבע הזדקנה וכבר התקשתה לטפס במדרגות או לעבוד בגינה. האם יראו את פריו של עץ הספודילה? 

על סיפורה של יעל מדיני מרחפת רוחה הטובה של הספרות שנכתבה לילדים צעירים לפני עשרות שנים. אין 'רעים' בסיפור הזה; לא ילדים קנטרנים, לא שכנים זדוניים. בסביבה הסיפורית האופטימית הזו גם ידידות בין ילד בן שש לשכנה קשישה נראית טבעית ואפשרית; כל מי שחי בקרבת בת-שבע הנמרצת הרגשנית והמצחיקה על אף הזקנה המכרסמת בה מגיב בלבביות וברצון להיטיב. הסיפור כתוב בעברית משובחת, שקשה למצוא כמותה בספרים הנכתבים היום לקוראים צעירים; תענוג לקרוא ותענוג לשמוע. 

ספודילה? יש עץ כזה; הוא גדל במרכז אמריקה ובאזוריה הטרופיים של אסיה, ופריו מתוק להפליא. ו-כן, בסופו של הסיפור מונח פרי הספודילה בכף ידה של בת-שבע. בסיפור של יעל מדיני יש לו תפקיד מרובד; הוא מייצג את תשוקתה של הקשישה להמשיך לחיות כאדם פעיל שאינו נכנע לפגעי הזקנה, ואולי אף את חלומותיהם ומשאלותיהם של בני האדם באשר הם. 

בספר, שזכה בפרס אקו'ם לעידוד היצירה, עוד שני סיפורים קצרים: אני קודם! ויום כיף. 

יעל מדיני נולדה בתל אביב ב- 1930, וכבתם של ציפורה ומשה שרת גדלה בירושלים. כותבת לילדים ולמבוגרים. בין ספריה - אלפסי פינת רד'ק, לסבתא יש ציפורים בראש, והילד שלא הכרתי שזכה בפרס 'יד ושם' לספרות ילדים ונוער ב-1998 ובפרס 'זאב' מטעם משרד החינוך והתרבות ב-1999. 

עץ הספודילה מתאים לבני חמש עד שמונה.
נירה לוין