אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הספר הגדול של בילבי גרב-ברך

כתבה: אסטריד לינדגרן
איורים: אינגריד וַאנְג נִימן
משוודית: דנה כספי
זמורה-ביתן, מוציאים לאור 2016, בסדרה 'מרגנית - ספרי מופת לילדים ולנוער'
244 עמוד, מנוקד

'ימים מקסימים הגיעו, ימים מקסימים בעולם חמים ומקסים, שטוף שמש ומלא במים כחולים נוצצים ובפרחים ריחניים. טומי ואניקה היו עתה כל כך שזופים, שכמעט לא ראו הבדל בינם ובין ילדי הפָּקָה-פָּקָדוּ. ולבילבי לא נותר מקום על הפנים מרוב נמשים.
'המסע הזה הוא בשבילי ממש כמו טיפול יופי,' אמרה בשביעות רצון. 'אני מנומשת ויפה מאי-פעם. אם זה ימשיך ככה, כבר לא יהיה אפשר לעמוד בפניי.' ' 

הסיפורים הראשונים על הרפתקאותיהם של בילבי ושני חבריה המנומסים והממושמעים טומי ואניקה באו לעולם כשבתהּ בת השבע של אסטריד לינדגרן, שהייתה רתוקה למיטתה בעקבות דלקת ריאות, ביקשה מאמהּ 'ספרי לי על פיפי ארך-גרב'. לינדגרן סיפרה אחר כך: 'לא שאלתי מי היא פיפי ארך-גרב. פשוט, התחלתי לספר לה סיפור על הילדה ההיא. ומפני שהיה לה שם כזה מצחיק ומיוחד, היא יצאה ילדה כל-כך מצחיקה ומיוחדת' (ילדים גדולים - האירופאים, מאת יהודה אטלס, ידיעות אחרונות ספרי חמד 2003, עמ' 146). הספר הראשון על פיפי - אחת הגיבורות המוכרות והאהובות של ספרות הילדים העולמית - ראה אור ב- 1945, והוא עדיין רב-מכר בשוודיה ומחוצה לה. בתרגום הראשון לעברית מ- 1956החליפה המתרגמת אביבה חיים את שם הגיבורה ל'גילגי', ובעקבות דיבוב הסדרה הטלוויזיונית לעברית בשנות השבעים הפכה 'גילגי' ל'בילבי'. בתרגומה החדש של דנה כספי מ- 2009 נקרא הספר בילבי גרב-ברך.

אסטריד לינדגרן כתבה שני ספרי המשך - בילבי גרב-ברך עולה לאונייה (1946) ובילבי גרב-ברך באיי האוקיינוס השקט (1948) שזכו גם הם להצלחה עצומה, וכעבור שנים קיבצה בעצמה סיפורים משלושת הספרים לכרך אחד - הספר הגדול של בילבי גרב-ברך. מלבד הסיפורים המוכרים, הספר החדש כולל את הרפתקאותיהם של בילבי ושני חבריה מאז הפליגו בספינה 'זהרורית' עם אביה של בילבי ואנשי צוותו לאי הפָּקָה-פָּקָדוּ עד שובם הביתה לשוודיה. 
בשנות הארבעים של המאה הקודמת מיקמה לינדגרן בטריטוריה נידחת - אחד מאיי הים הדרומי - גן עדן שוויוני; בני שבט הפקה-פקדו כמו המלחים הלבנים חיו כולם בבקתות 'קטנות ונחמדות בין הדקלים' וכולם בילו את זמנם בנעימים. אבל גם לינדגרן לא נמלטה ממוסכמות זמנה; שליטם של בני השבט, הלא הוא אביה של בילבי, היה לבן, ובילבי נקראה 'נסיכה לבנה' בפי ילדי השבט השחורים. תיאור המפגש בין הילדים הלבנים לשחורים והשיחות ביניהם מזכירים שהספר, שנכתב לפני כ- 70 שנה, הוא תוצר של תקופתו. ובכל זאת החשוב הוא שגם בסיפורים שרואים עתה אור בעברית בפעם הראשונה - בילבי היא אותה ילדה עצמאית, חזקה, מקורית ומצחיקה, מלאת חמלה ונדיבות, הנלחמת בכל עוולה ומגנה על כל מי שזקוק לעזרתה. 

הספר הגדול של בילבי גרב-ברך מעוטר באיוריה המקוריים של אינגריד ואנג נימן, שהופיעו במהדורות הראשונות של ספרי בילבי לפני שבעים שנה ו'טבעו את האבטיפוס של פיפי המצוירת' (שם).
הספר הגדול של בילבי גרב-ברך מתאים לבני שש עד תשע.
נירה לוין