אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

צרחה אילמת

כתב: יעקב בוצ'ן
עם עובד 2013, בסדרה ספרייה לנוער
149 עמוד, לא מנוקד 

אחרי שראה ממש מול עיניו איך אוטובוס פוגע באביו בכניסה לקיבוץ והורג אותו - עוזי איבד את יכולת הדיבור. האילמות שיתקה אותו בהלוויה ובימי השבעה ולא חלפה גם כשחזר לחדרו בבית הילדים. אומללותו המתגברת הרחיקה ממנו את חבריו לקבוצה, ועם הזמן הפך לשק החבטות שלהם: כינו אותו בכינויים מעליבים, מילאו את ילקוטו אשפה והכריזו עליו חרם. התערבותם השל המבוגרים - אמו והצוות החינוכי - רק הקצינה את התנהגות הילדים עד כדי פגיעות גופניות משפילות שהפכו את חייו של הילד בן השתים עשרה למסכת של התעללויות. העונשים שהוטלו על הילדים פעלו כבומרנג ותגובותיהם הנקמניות הולידו שנאה ונקמנות גם אצל הקורבן. 

'אני יודעת שמה שאני מציעה זה לא קל. ואם הילדים יחליטו להטיל עליך חרם, לא נוכל למנוע בעדם. הכי טוב עבורך הוא להפנות להם עורף. לא להתעצבן, לא לרחם על עצמך, לא לחשוב שזה סוף העולם, כי זה לא. עליך להיות חזק כמו עץ גדול שיודע להתכופף בסערה. ואם ביום מן הימים תוכל לדבר שוב, זה יעזור לך מאוד כדי לשוב לחברה', אמרה אמו של עוזי לבנה כשגילתה עד כמה הוא סובל, אבל דבריה, על אף כוונותיה הטובות, נותרו בגדר סיסמאות. איש לא הצליח להציל את הילד השוקע ביגונו; רק גור כלבים, שכן ידידותי שהכיר את אביו של עוזי ומחוות תמיכה מצד ילדה אמיצה אחת הצליחו להשיב לעוזי את קולו ואת הרצון לחזור לחיים.
עלילת הספר המתרחשת בשנות השישים של המאה הקודמת מתריסה כנגד אוזלת ידה של החברה הקיבוצית בטיפולה בילד פגוע וחסר אונים. 

יעקב בוצ'ן נולד באוסטריה אחרי מלחמת העולם השנייה, גדל בתל אביב וחי כיום בעמק חפר. זכה פעמיים בפרס ראש הממשלה. ספריו לנוער הם תמיד ילווה אותו צל, על חברות בין שני ילדים שאחד מהם בן לניצולי שואה ו-האיש שעבר דרך קירות שזיכה אותו בפרס אקו'ם. 

צרחה אילמת
מתאים לבני תשע עד שתים עשרה.
נירה לוין