אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

דו-קרב

כתב: דויד גרוסמן
איורים: מישל קישקה
הוצאת הקיבוץ המאוחד 2015
91 עמוד, לא מנוקד

'אני יודע שיש ילדים שלא אוהבים זקנים; שאומרים שלזקנים יש לפעמים ריחות לא נעימים או שהפנים שלהם מלאות קמטים או שהם סתם מעצבנים, מפני שהם איטיים מאוד. ועל זה אומַר רק דבר אחד: יש כאלה זקנים מוזנחים, אבל זה רק מפני שהזניחו אותם. מישהו לא מטפל בהם ואוהב אותם. וזה פשוט מאוד, כמו כלל יסודי בדקדוק: אם אתה עוזב מישהו - הוא עזוב. וזהו.' 

מתוך שלל פעולות ההתנדבות שהציעה המורה בחר דויד בן השתים-עשרה להתנדב דווקא בבית אבות, 'לאמץ' קשיש ולבלות אתו פעמיים בשבוע. הוריו, ובעיקר אמו, לא היו מרוצים מההחלטה הזו; 'במקום שימצא לו חברים בני גילו, במקום שישחק כדורגל ויעשה ספורט, במקום שיעזוב קצת את הספרים שלו ואת הארנב המעצבן שלו, במקום כל זה הוא הולך ומוצא לו חבר בן שבעים' (9). אבל דווקא החברוּת עם הקשיש 'שלו', היינריך רוזנטל, הובילה את דויד להרפתקה מרתקת, שבמהלכה צלל לסיפור אהבה-קנאה ירושלמי בן עשרות שנים, ומנע בתושייה ובתחבלנות מהקשיש רודי שוורץ - אלוף בקליעה למטרה בצעירותו - לחסל את רוזנטל בדו-קרב, על רקע אהבתם של השניים לאותה אישה שזה שנים לא הייתה בין החיים. 

דו-קרב
, ספרו הראשון של דויד גרוסמן, ראה אור בראשונה ב- 1982. על פי הכיתוב על גב הספר, הוא 'מופיע עתה בנוסח עדכני'. השוואה בין שני הנוסחים מעלה שהשינויים הם מזעריים; 'נעלי ספורט' במקום 'נעלי התעמלות', 'מתקדם' במקום 'מודרני', 'אני לא' במקום 'אינני' וכיוצא באלה חילופים פה ושם. משפטים כמו 'חשתי את הלב שלי מתפקע בחזה, ולפעמים גם למטה מזה, והייתה דממה גדולה בחדר, עד שהדלת נסגרה בקול טפיחה' (17) וביטויים כמו 'ולוּ אף אני אַחֵר הייתי' מראים כי העברית שבפי המספר בן השתים-עשרה לא איבדה מצחותהּ ומדיוקהּ.

דו-קרב
הוא סיפור מתח מרתק שבמרכזו אנשים שמבחינות רבות כבר נדחקו לשוליים. עלילתו מתרחשת לפני כחמישה עשורים בישראל אחרת. צריך לקוות שקוראים צעירים ביום לא יוותרו על היכרות עם היינריך רוזנטל, ששנת הולדתו ממקמת אותו בעיניהם במעמקי ההיסטוריה לצד יהודה המכבי. צריך לקוות שהם ייתנו הזדמנות לגיבורים ספרותיים שאף לא אחד מהם באמת גיבור, ושכולם אנושיים מאוד, מצחיקים ומרגשים גם כשהם מדברים עברית נהדרת. 

דוד גרוסמן נולד בירושלים ב- 1954, כותב לילדים ולמבוגרים. בין ספריו לקוראים צעירים איתמר פוגש ארנב, השפה המיוחדת של אורי, ורותי תישן ותישן (לקטנים) ו-יש ילדים זיגזג (לנוער צעיר). 

מישל קישקה
, מאייר, קריקטוריסט וקומיקסאי ישראלי, בוגר בצלאל. נולד בבלגיה ב- 1954. אייר עשרות ספרים לילדים ולמבוגרים. איורים וקריקטורות שלו מופיעים בין היתר בעיתונים, בכתבי עת ובכרזות. 

דו-קרב
מתאים לבני תשע עד שתים עשרה. 
נירה לוין