אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

שש תחבולות גדולות

כתבה: שֹהַם סמיט
אייר: איתן אֶלוּאַ
כנרת בית הוצאה לאור 2015
71 עמוד, מנוקד

'הפעם, לשם שינוי, היה זה הָאֵל הִימָדִיל [...] שהגה תכסיס מוזר ומקורי.
'חברים,' הקדים ואמר, 'יש לי רעיון בלתי שגרתי. אני מקווה שגם אתם תראו בו רעיון מוצלח.'
'דבר כבר,' אמר תוֹר, שהתקשה להתאזר בסבלנות על בטן מקרקרת.
'ובכן, תוֹר,' אמר הִימָדִיל, 'למען האמת, הצלחת התכנית כולה תלויה בך.'
'רק בי?' תהה תוֹר. 'תראה,' אמר, 'אני מקווה שאתה לא מצפה ממני להילחם בענקים לבדי - ובלי הפטיש.'
'לא תצטרך להילחם בלי הפטיש,' הבטיח הִימָדִיל.
'ומה כן אצטרך לעשות?' שאל תוֹר.
הִימָדִיל חייך ואמר: 'ללבוש שמלת כלה.' '

שישה סיפורים מכונסים בספר שש תחבולות  גדולות, הספר השלישי בסדרה מיתולוגיות של עמי העולם: שני סיפורים מעלילות אודיסאוס, מגיבורי המיתולוגיה היוונית; סיפור מעלילות תוֹר, מגיבורי המיתולוגיה הנורדית; סיפור על אָמָטֵרָסוּ, אלת השמש במיתולוגיה היפנית; סיפור מעלילות אָנַנְסִי מהמיתולוגיה של מערב אפריקה, וסיפור על יעקב ועשיו מספר בראשית, על הגניבה הכפולה. המשותף לששת הסיפורים - במרכז כל אחד מהם תחבולה או תכסיס המצליחים להשיג מטרה נכספת; למשל, אודיסאוס משתמש בתחבולה כדי להימלט מהקיקלופ אוכל האדם, תוֹר השתמש בתחבולה כדי להשיב לעצמו את פטיש הפלא שנגנב ממנו ולנקום בענקים הגנבים, ואָסוֹ אשת אָנָנְסִי השתמשה בתחבולות כדי להשיג עבור בעלה את תיבת הסיפורים שחשק בה. בשולי כל אחד מהסיפורים - מידע על גיבורי הסיפור, ועל המיתולוגיה שהסיפור הוא חלק ממנה. 

הסיפורים המיתולוגיים המפגישים אלים ובני אלים, יצורים בעלי תכונות על-טבעיות ובני תמותה מנסים להסביר בין היתר תופעות הקשורות בבריאה ובמקורות היקום, בקשרים בין הברואים ובערכיהם ובמערך החברתי של עמים וגזעים. סיפורי הספר המבליטים אומץ ותושייה, יוזמה ומנהיגות, צדק ויצירתיות מראים גם את ההומור שבתחבלנות, וחושפים את חולשותיהם של הגיבורים והגיבורות ואת אנושיותם. יש בסיפורים הומור שנון והם כתובים בעברית מרובדת ועשירה שאיננה מוותרת על דיאלוגים טבעיים בלשון הדיבור. 

בהקדמה לספר תוהה שֹהַם סמיט אם תחבלנות היא תכונה חיובית, וטוענת שהתשובה על כך אינה חד-משמעית; כשתחבולה מסייעת לחלש לגבור על החזק - התחבלנות מוערכת ונחשבת מוצדקת, אבל כשהתחבלנות מסייעת למעשה לא מוסרי - אנחנו מגנים אותה. עוד בהקדמה על מקורה של המילה 'תחבולה' ועל הזיקה שבין התחבולה לספרות ולאמנות בכלל. 

איוריו של איתן אלוא קורצים אל הפרימיטיבי-יצרי אבל גם אל הסטריאוטיפ (הֶטְפֵּס) ההקשרי-תרבותי של הסיפורים. 

שש תחבולות גדולות במיתולוגיות של עמי העולם
, שקדמו לו הספרים שישה גיבורים גדולים ושש גיבורות גדולות מאת שֹׁהם סמיט, מתאים לבני שמונה עד אחת עשרה. 

נירה לוין