אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אנונימוס בלפי הגדול

כתב: יוסי בנאי
איורים: אביאל בסיל
עם עובד 2015
48 עמוד, מנוקד


'פעם, כשישבה לה כל משפחת הרוכל בביתם החדש, שנבנה על אחת הגבעות הירוקות והמוריקות שעל עץ התמרים שצמח לו על אצבעו של התרנגול, ביקש הרוכל מאשתו שתביא לו אבטיח לקינוח. נעץ הרוכל את סכינו באבטיח. אבל - אויה! הסכין נפלה לה שלא במתכוון אל תוך האבטיח. הרוכל לא איבד את עשתונותיו, קיפל את כל שרווליו והכניס את היד אל תוך האבטיח, כדי למצוא את הסכין.' 

סיפורו של יוסי בנאי הוא שילוב של מעשייה עממית ושל סיפור גוזמאות. אנונימוס בלפי הגדול, ששמו מעיד על אמינותם המפוקפקת של סיפוריו, מוצג כגיבור עממי שבשמו נקשרו אנקדוטות כמו גם סיפורי גבורה הנמסרים בסגנון שופע הומור. במרכז הסיפור עלילה אחת המתארת איך הצליח הגיבור לשטות במלך לָמָה השמיני ולזכות בידה של בתו היפה. 

חלק מביטויי ההומור בספר הם מן הסוג האיגיוני ('וכשהוא לא היה שמח, הוא היה בדרך כלל, להבדיל מאחרים, עצוב') ואחרים נשענים על סטיות לשוניות ('לא זזו אפילו זיז אחד'); לא מעט מביטויי ההומור ספק אם יהיו זמינים לקוראים צעירים. 

ספרו של יוסי בנאי כבר ראה אור בעבר (מסדה 1980, איירה מיכל לויט); מסיבה לא ברורה בחרו בעם עובד להתעלם מן העובדה הזו ואין לה זכר בדף הקרדיטים בספר. 

את ההוצאה המחודשת של הספר מעטרים איוריו הצבעוניים מאוד של אביאל בסיל. 

אנונימוס בלפי הגדול
מתאים לבני חמש עד שבע ולחובבי גוזמאות.
נירה לוין