אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ברווזיים

כתבה: לאה גולדברג
איורים:רעיה קָרָס
ספרית פועלים 2015
ספר קרטון לפעוטות, מנוקד

'לסבתא של אפרים
לסבתא ברווזיים -
אחד לבן
אחד אפור
לסבתא ברווזיים.' 

על אפרים אין איש יודע דבר, אבל סבתו זכתה בחיי נצח - בזכות שני ברווזיה. השיר הסיפורי הידוע פורס במילים מעטות וקצרות סיפור שלם ומשמעותי: תחילה השיר מציג את סבתא ואת הברווזים, אחר כך הוא מספר איך הסתתרו שני הברווזים מעיניה של סבתא, ולבסוף השיר מתאר את שובם של השובבים. המשקל והחריזה בשיר הקטן - שמהדהד בו משחק ה'קוּקוּ', אבן דרך בחייו של כל עולָל - מושתתים על סיומת הזוגי המלעילית (ברווזיים, צוואריים, רגליים, שניים...). 

השיר, כנראה תרגום של לאה גולדברג לשיר עממי רוסי, הוא אחד משירי הילדות חוצי הדורות המוכרים בפעוטונים ובגני הילדים בישראל, וביצועים שלו, לפי לחן שכתבה שרה לוי-תנאי, מושמעים בארץ מאז שנות החמישים. השיר הופיע בראשונה בדבר לילדים גיליון כ'ט כסלו תרצ'ט (1938), ונדפס אחרי מותה של לאה גולדברג בקובץ משיריה - בואו עננים - שיצא בהוצאת הקיבוץ המאוחד בעריכת לאה חובב.
המאיירת רעיה קָרָס החזירה בכישרון רב את הסיפור אל כור מחצבתו: סבתא של אפרים איננה מושבניקית מעמק יזרעאל אלא איכרה סלאבית; חולצתה הצחורה מרוקמת באדום, הסינר שעל חצאיתה הארוכה האפורה מרוקם בתכלת ובאדום וראשה נתון במטפחת מנוקדת. האיורים המאופיינים בקו נאיבי משרטטים את העולם הסיפורי: בקתת איכרים מכוסה קש, ספק-שלולית ספק-אגם קטן לצד הבקתה, חתול על ספסל, כד חלב גדול ומריצה, עצי תפוח וחבית מלאה תפוחים על השביל, פרחים ותותי שדה בחצר וגדר עץ סביב. קרס הצליחה למסור בדייקנות את קונדסותם של הברווזים ואת הבעותיה של סבתא: דאגתה, נחישותה למצוא את הברווזים ושמחתה עם שובם. ההרמוניה והאופטימיות צובעות את הספרון לאורכו. 

ברווזיים מתאים לפעוטות.
נירה לוין