אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הרפתקה בעשב עם פרופסור פצפונטבע


כתבה וציירה: מירי לשם-פלאי
מודן 2015
46 עמוד, מנוקד

'כדי לגלות את היצורים הקטנים אני מתכנן
לפלס דרך בסבך העשבים,
להיכנס למחילות אפלוליות באדמה,
לטפס על גבעולי הפרחים
ולרחף באוויר עם פרפרים ססגוניים!
מוכנים להרפתקה?
קדימה, בואו נצא למסע!' 

השם 'פרופסור פצפונטבע' אומר כל מה שצריך לדעת על הדמות האנושית היחידה בספר: הוא אינו צעיר - שפמו ושערו שיבה וגדלו כגודל נמלה בינונית. פרופסור פצפונטבע אינו גיבור הספר; התואר הזה שמור לטבע, וליתר דיוק לצמחים ולבעלי החיים (רובם קטנים) החיים סביבנו, בחצרות, בגנים, בשטחים הפתוחים ובחורשות. הפרופסור הידען מבקש רק לחלוק את הידע העצום שלו עם הקוראים הצעירים, לעורר בהם סקרנות ופליאה ולחבב עליהם את הסביבה שהם חיים בה. 

בפרק א הפרופסור מוליך את הקוראים אל תוך העשב, כדי לפגוש את 'אמני ההסוואה', הלא הם סרטביש הפרחים, מקלון הלבנון, שחרורית זרעונית ולימונית האשחר; כולם חרקים היודעים להסוות את עצמם כדי להתגונן מאויביהם וכדי להטעות את קרבנותיהם. בפרק ב הפרופסור מחפש את 'יצורי האדמה'; הידעתם שהנמלים מתַקשרות בעזרת חוש הריח הרגיש שלהן? בפרק ג פרופסור פצפונטבע מציג בין היתר פרפר ששמו - רפרף גולגולת המת - מבהיל לא פחות מהדוגמה המצוירת על גבו. בפרק ד הפרופסור מתבונן בחרקים המעופפים ביום, למשל הרפרף המסורטט, שתוך כדי רפרוף מצליח למצוץ צוף גם מפרחים שאין מקום לעמוד עליהם. 

אחרי ארבעת הפרקים מופיע 'מצעד הכישרונות של עולם העשב': רפרף גולגולת המת, למשל, מסוגל להגיע למהירות תעופה של 54 קמ'ש! הספר נחתם במשימה מאתגרת לקוראים: הם מוזמנים לזהות בעלי חיים מאוירים ולכתוב תחת כל אחד מהם את שמו. 

פרופסור פצפונטבע מציע מידע זואולוגי מעניין, המוגש בסגנון רהוט ומוקפד ובלשון מדייקת, לא-מתיילדת שאיננה מנסה להתחנף לקוראים. המידע זמין, האיורים מספקים המחשה מצוינת לטקסט.
מירי לשם-פלאי כותבת לילדים, מאיירת את ספריה ומאיירת גם בהשראת ספרות למבוגרים. מתמחה באיור צמחים ובעלי חיים. 

הספר הראשון בסדרת הספרים על החוקר הננסי - מגדיר הפרחים של פרופסור פצפונטבע - ראה אור לפני 20 שנה. בעקבותיו באו לטייל בישראל עם פרופסור פצפונטבע, במעמקי הים עם פרופסור פצפונטבע, ספר החתולים של פרופסור פצפונטבע, בעקבות הכלבים עם פרופסור פצפונטבע, אל עולם הציפורים עם פרופסור פצפונטבע. האיורים בספרי הסדרה זכו בפרס נחום גוטמן לאיור. 

הרפתקה בעשב עם פרופסור פצפונטבע
מתאים לבני חמש עד שמונה.
נירה לוין