אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

עשרה קופים - ספר המספרים

כתב ואייר: אנתוני בראון
כנרת 2014
28 עמוד, מנוקד

על כריכת הספר נראה קוף גורילה גדול באיור נאמן למציאות. הוא נועץ בקוראים מבט רציני, כמעט מוכיח. אותו גורילה מופיע בכפולה הראשונה מול הספרה אחת, ובכל אחת מהכפולות הבאות מופיעים קופים ממינים שונים; שני אורנגאוטנים מול הספרה 2, שלושה שימפנזים מול הספרה 3 וכן הלאה, עד לספרות 1 ו- 0 המייצגות עשרה לֵמוּרִים (קופים קטנים שמקורם באי מדגסקר). 

כותרת המשנה של הספר הגדול, המרשים, היא ספר המספרים, ונראה שמטרתו המוצהרת היא דידקטית; ללמד פעוטות מהו הקשר בין ספרה המייצגת כמות למספר הקופים בכל איור.
אך שתי הכפולות האחרונות בספר מעוררות מחשבות על מטרתו הסמויה - אך העיקרית - של הספר: אחרי שעשרה לֵמוּרִים מדגימים את משמעותו של המספר 10, מופיעות בכפולה הבאה פניו המודאגות של היוצר אנתוני בראון, ומולו שלוש שורות:
'כולם בני משפחת הקופים.
כולם משפחה אחת.
כולם המשפחה שלי...'
הכפולה האחרונה בספר מציגה תמונה קבוצתית של עשרים ושלושה בני אדם, ילדים ומבוגרים, בני קבוצות אתניות שונות. מילה אחת ממשיכה את הטקסט מהכפולה הקודמת:
'ושלך!' 

אנתוני בראון, מאייר וסופר המזוהה עם הספר גורילה ועם סדרת הספרים על בילי - בילי הקוסם, בילי האלוף (WILLY THE WIZARD, WILLY THE CHAMP) ואחרים שגיבוריהם הם קופים, יצר את הספר גם - ואולי בעיקר - כדי להשמיע את קולם של הקופים שעדיין חיים בטבע; בדיקה פשוטה ברשימות של מדדי מצב השימור של מינים בטבע מעלה שכמעט כל מיני הקופים המוצגים בספר מצויים בסכנת הכחדה חמורה. אנתוני בראון רותם את כישרונו הגדול ואת מעמדו ככותב ומאייר מצליח לטובת הקופים, ומבקש להפנות את תשומת לבם של המאזינים הצעירים ושל המבוגרים לאסונם של הקופים, שבתי הגידול שלהם נהרסים והם עצמם ניצודים בידי בני אדם והולכים ונעלמים. בראון בחר לצייר את הקופים שלא על רקע סביבתם הטבעית, אלא כאילו היו קבוצות של אנשים העומדים מול המצלמה; הם מישירים את מבטיהם אל הקוראים, ובעיניהם אפשר לראות תמיהה, דאגה, ייאוש, זעם, תחנונים, ומעט מאוד תקווה. 

מה יוכלו הילדים המאזינים לעשות? תחילה רק מעט, אם בכלל, אולי להימנע מהתנהגויות פוגעניות בביקוריהם בגני חיות, ולנהוג בחמלה בבעלי החיים שבסביבת הבית. האחריות על הצמחתם של ילדים שטובתם של בעלי החיים לנגד עיניהם - זו מוטלת על המבוגרים. 

עשרה קופים - ספר המספרים
מתאים לבני שנתיים עד שש, ולכל מי שמצבן של חיות הבר קרוב ללבו.
נירה לוין