אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מעשה בחתוליים

כתב: ע' הלל
ציירה: שמרית אלקנתי
מודן הוצאה לאור 2015, ספריית נֹח, מודן 2015
26 עמוד, מנוקד

היֹה היוּ-יוּ חתוליים:
אחד חתול שחור כזפת
ושני לבן כסיד.
אמר החתול השחור כזפת:
'אני יפה הכי הכי!'
השיב הלבן כסיד:
'אני פי כֵּפֶל כפוּל כפליים!'

המתנצחים 'סמרו עורם זה גם זה' והכריזו 'ברוגז', ומתוך סקרנות וקנאה החליטו לנסות כל אחד את צבעו של האחר: השחור כזפת - 'קפץ לתוך חבית של סיד'. הלבן כסיד - 'קפץ לתוך חבית של זפת'. רק לאחר שהתייסרו במכאובים ונפטרו חתול חתול מכסותו המזויפת - החליקו לפיוס המתבקש ולחברות מחודשת:
זה מזה ביקשו סליחיים,
זה לזה שילבו זנביים,
ואמרו הם: 'כמו שככה,
כל אחד, גם שנינו יחד
נחמדים מיליון כפליים.' 

מעשה בחתוליים ראה אור בראשונה ב- 1977, בספר 'מעשה בחתוליים ושאר החיות של ע' הלל', ומאז התפרסם שוב ושוב באנתולוגיות ובמקראות לבתי הספר. 

ע' הלל (1926–1990) הוא אחד מבכירי היוצרים לילדים בישראל: 'מיוצרי נימת הקונדסות המפוקחת בשירת הילדים העברית. שיריו הקצרים והארוכים - כולם בעלי איכות פיוטית גבוהה - בורכו במזיגה האמנותית של הומור סלחני, אופטימיות שובבה, דמיון וחכמת חיים. הם כתובים במשקל חופשי, בחריזה מאולתרת-כביכול, תוך שימוש נבון בשפת-ילדים שלתוכה שובצו דימויים מקוריים ושעשועי לשון' (מתוך הערך על ע' הלל בלקסיקון אופק לספרות ילדים, זמורה-ביתן 1985, כרך א עמ' 213). 

המאיירת שמרית אלקנתי מיקמה את שני החתולים בסביבות בית קפה בחוף הים; באיורים שולטים גוני הכחול והמנעד כתום-חום, וכן השחור והלבן המתבקשים. שני החתולים מנהלים דו-קרב מילולי תוך כדי תנועה משחקית-קנטרנית בין השולחנות ועליהם, ותוך כדי אינטראקציה עם יושבי בית הקפה. הטבילה בחביות הסיד והזפת גורמת אנדרלמוסיה במקום והאיורים מוסיפים מימד מוחשי לשורות 'עולם הפוך, עולם הפוך: / שחור - כסיד / לבן - כזפת! / אוּךְ! אוּךְ! אוּךְ!'. יושבי בית הקפה מקיפים את שני החתולים גם ברגעי הפיוס. האיורים - אחד על פני כפולה שלמה או אחדים בכפולה - מלווים את העלילה כבקומיקס וכוללים גם בועיות דיבור המוסיפות את קריצת עינה של המאיירת. 

מעשה בחתוליים
רואה עתה אור במסגרת 'ספריית נֹח', המתמקדת בעיבודים חדשים לספרי ילדים קלאסיים מאת גדולי היוצרים בעברית. עוד בסדרה אורי כדורי מאת לאה גולדברג, איירה רותו מודן, ו- מר גוזמאי הבדאי מאת לאה גולדברג, אייר ירמי פינקוס. הכיתוב המביך בגב הספר מזכיר את אריה נבון שאייר את הספרים כשהופיעו לפני עשרות שנים, ואין מִזְכֶּה (=קרדיט) לשני המאיירים המצוינים רותו מודן וירמי פינקוס, היוזמים של 'ספריית נֹח', שאיירו את שני הספרים במהדורה המחודשת. מביכה גם שגיאת הניקוד שנפלה בעמוד הפנימי של הספר. 

מעשה בחתוליים
מתאים לבני שנתיים עד שש.
נירה לוין