אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

פעם ניצחתי שלושה ענקים

כתבה: עדנה קרמר
אייר: אביאל בסיל
ספרית פועלים - הקיבוץ המאוחד 2014
28 עמוד, מנוקד

בערב שתלתי ביצה בעציץ,
בבוקר ראיתי אפרוח מציץ.
צמחו לו עלים ירוקים וכרבולת!
קראתי לפרח שלי תרנגולת.

בספר ארבעה עשר שירים מרובעים, שקולים בדרך כלל ומחורזים, שכל אחד מהם מציג סיטואציה מפתיעה ומשעשעת. רובם, כמו שמגדיר אותם הכיתוב בגב הספר - שירי גוזמה קצרצרים שבחלקם נושבת רוח איגיונית קלה. איוריו של אביאל בסיל מציגים את ההתרחשות שבטקסט בקו דינמי-שובבי, נוח לעין צעירה, ומציעים גם המשכים פוטנציאליים. פְּתֵכַת הצבעים (פָּלֶטָה) השלטת באיורים - צהוב חלמון, אדום, תכלת, ירוק, שחור ולבן - מעניקה לשירים מסגרת, כמו שומרת על הסדר במקום שהמילים מתהוללות ופורעות אותו. 

הטקסט המדויק המופיע בגב הספר אומר 'שירי גוזמה קצרצרים מפי ילד בעל דמיון פורה'. מתוך ארבעה עשר השירים - רק שניים מחייבים דובר ילד זכר; השיר 'אלוף כדורגל' (עמ' 6) והשיר 'ארמון ממתקים'. כל היתר הולמים דובר זכר ודוברת נקבה גם יחד, וחבל שהפרשנות של המאייר (אולי על פי תכתיב של הכותבת) מתעלמת מההזדמנות ההוגנת להציג לפחות בחלק מהשירים דוברת ילדה, שהיא 'בעלת דמיון פורה' לפחות כמו הדובר הילד. גם שלושת הילדים המאוירים המופיעים בעשרה מהשירים אינם מתקנים את חוסר האיזון המגדרי; שניים מהם בנים, אחת - בת. קשה שלא לראות את ההחמצה. 

פעם ניצחתי שלושה ענקים
מתאים לבני שלוש עד חמש, ולמי שזה עתה רכשו את הקריאה.
נירה לוין