אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

עוצמה מעוץ

מאת: ל' פרנק באום
מאנגלית: גילי בר-הלל סמו
עוץ הוצאה לאור 2014
202 עמוד, מנוקד

'הוד מעלתך,' היא אמרה, 'אני שליטת ארץ עוץ, ובאתי לכאן על מנת לבקש ממך לשחרר את מלכת אֶב הטובה ואת עשרת ילדיה, שהטלת עליהם כישוף, ואתה מחזיק כאן כאסיריך'.
'הו, לא, טעות בידייך,' השיב המלך. 'הם אינם אסירים כי אם עבדים שלי, שרכשתי ממלך אֶב.'
'אבל אסור היה לעשות את זה,' אמרה עוצמה.
'לפי חוקי אֶב, אין דבר שאסור על המלך לעשותו'. 

שיחה זו, שניהלה עוצמה שליטת עוץ עם מלך הנומים, מסמנת את תחילת המאבק שבמרכז הספר עוצמה מעוץ. שמו של הספר מסגיר את כור מחצבתו; זהו ספר ההמשך השני של הקוסם מארץ עוץ (על ספר ההמשך הראשון, ארץ עוץ המופלאה, קראו בדףדף). הספר מחזיר את דורותי, גיבורת הספר שפתח את הסדרה, אל ארץ עוץ; כשדורותי והדוד הנרי הפליגו לביקור משפחתי באוסטרליה התחוללה בים סופה איומה. דורותי שחיפשה את הדוד הנרי על סיפון האונייה נאחזה לרגע בלול תרנגולות שהיה קשור אל המעקה, ומשב פתאומי של רוח חזקה קרע את הילדה ואת הלול מן הסיפון והשליכם אל בין הגלים. דורותי שלא איבדה את עשתונותיה המשיכה לאחוז בקורות הלול, טיפסה וייצבה את עצמה על רצפתו, וכך עבר עליה הלילה. רק בבוקר כשפקחה את עיניה, גילתה שלא הייתה לבדה בלול התרנגולות; הניצולה האחרת הייתה תרנגולת צהובה פטפטנית, שהפכה לחברתה הנאמנה של דורותי במסע הזה. אחר כך הופיעו אמנם גם ידידיה מהמסע הראשון, אבל בילינה התרנגולת 'היא הגיבורה האמתית של הספר עוצמה מעוץ [...] בילינה היא שמגלה את התגליות המעניינות והחשובות בעלילה, פעם אחר פעם; והיא שאחראית להצלה של כולם, פעם אחר פעם' (מתוך אחרית דבר מאת המתרגמת גילי בר-הלל סמו). 

דורותי ובילינה נסחפו אל החוף, הותקפו בידי הגַלְבַּרְנָשִים המפחידים, פגשו את תיקתק האיש המכני שהציל אותן ונשבו בידיה של הנסיכה לונָאֶלָה בעלת שלושים הראשים. למרבה המזל הגיעו לארמונה של חובבת הראשים גם הילדה היפהפיה עוצמה, שליטת ארץ עוץ,  וכן איש הפח, הדחליל, האריה הפחדן וחיילים מצבא עוץ. דורותי שוחררה, והחבורה כולה יצאה למלחמת חורמה במלך הנוֹמִים ובנתיניו כדי להציל את משפחתו של מלך אֶב. לאחר הרפתקאות ואירועים מסמרי שיער, בעודה מתארחת אצל השליטה עוצמה מעוץ, ביקשה דורותי לשוב הביתה: 'דוד הנרי זקוק לי', אמרה, 'ואז נעמדה הילדה הקטנה על אחת מאבני האזמרגד הגדולות שקישטו את חצר המלכות, הביטה פעם אחרונה בכל חבריה, ונופפה במטפחתה'.
הספר מלווה בכ- 100 איורים - רבים מהם משתרעים על פני עמוד שלם, רובם צבעוניים - שצייר לפני למעלה ממאה שנה ג'ון ר' ניל למהדורה הראשונה של הספר. פרשנותו של המאייר תשמח קוראים צעירים. למבוגרים, לפני שישפטו את האיורים לחומרה, כדאי לזכור את גילם ואת השינויים הדרמטיים שחלו באיור לילדים במאה שחלפה, ולחשוב על משב הרוח הרענן שהכניסו לספרות לילדים בזמנם. 

באחרית דבר אפשר לקרוא על מקורות ההשראה של פרנק באום, על התעניינותו בהמצאות ובטכנולוגיה ועל השפעות הפולקלור האירופי על כתיבתו. 

עוצמה מעוץ
מתאים לבני שמונה עד אחת עשרה.
נירה לוין