אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הנסיכה פוזי

מאת סטפני גרין
איורים: סטפני רוֹת סיסון
מאנגלית: רונית רוקאס
כתר ספרים 2014, סדרת 'כנפיים'
83 עמוד, מנוקד

'את עוזבת אותי,' אמרה פוזי.
'אני לא עוזבת אותך,' אמרה אמא. 'אני מורידה אותך בשער בית הספר. זה הכול. מיס לי תפגוש אותך ליד הכיתה.'
'אבל אני מרגישה כאילו את עוזבת אותי,' אמרה פוזי. 

פוזי עולה לכיתה א, והיא מודאגת. היא יודעת שביום הראשון אמא תעצור את המכונית ליד השלט שכתוב עליו 'נשיקה ושלום', ושם פוזי תצטרך להיפרד מאמא 'ולהיכנס לבית הספר. לגמרי לבדה'. גם סיפורי האימה של הילדים שגרו בבית הסמוך מדאיגים את פוזי; 'רוב תלמידי כיתות א לא מצליחים להגיע לכיתות שלהם, המפלצת תופסת אותם'. אפילו חצאית הבלט האהובה עליה, 'הבגד האהוב על פוזי בכל העולם כולו' שבה הרגישה כמו נסיכה ש'יכולה ללכת לכל מקום. לעשות כל דבר' - אפילו החצאית הזאת לא תוכל לעזור לה בבית הספר, כי אמא החליטה; 'תוכלי ללבוש את החצאית אחרי שתחזרי מבית הספר'.
במקום שבו אמא כושלת, סבא מגיב בהבנה וברגישות. הוא מבחין במצוקה של הילדה וקולט את המבוכה העצומה שמשתלטת עליה ברגע המפגש הלא-צפוי עם המורה של כיתה א. בלי להביך את נכדתו הוא מציף את הנושא שמטריד את פוזי, ומאפשר לה לתת ביטוי לדעתה וליצירתיות שבה ולהוביל מהלך מהפכני. שותפתו הייתה המורה, שתגובתה הלבבית והעניינית שינתה מקצה לקצה את יחסה של פוזי לעתידה האקדמי. 

לעתים קרובות מתקפחת זכותם של ילדים להביע את דעותיהם, להעלות רעיונות ולהשיג שינוי. לא כל הצעה של בן שש היא ביצוע, אבל קשה להפריז בערכם של הקשבה ודיון בגובה העיניים. הנסיכה פּוֹזי והתהלוכה של כיתה א הוא סיפור על התמודדות, על פתיחות ועל גמישות. 

'התהלוכה של כיתה א צעדה לאורך בית הספר. כל התלמידים האחרים עמדו ומחאו להם כפיים. התלמידים של מיס לי לא הפסיקו לחייך. אבל החיוך הגדול מכולם היה שייך לילדה שצעדה בראש הטור. זו הייתה הנסיכה פוזי. והיא הייתה בעננים'. 

הרהור על תרגום:
שלא כמו בישראל, תלמידים אמריקנים אינם פונים למוריהם בשמותיהם הפרטיים. גם אמה של פוזי אומרת לבתה 'מיס לי תפגוש אותך ליד הכיתה'. חבל שלא נעשה מאמץ למצוא חלופה עברית עכשווית והולמת ל'מיס' הזרה. 

ספרים מאותו מדף: רגע לפני כיתה א...
ליאת והשנורץ מאת אושי קראוס וקרן גולדשטיין
ילדה עם כנפיים מאת מירי רוזובסקי
עלמה או היום השלישי מאת נורית זרחי
תיק הפלסטיק הסגול של לילי מאת קווין הנקס

הנסיכה פּוֹזי והתהלוכה של כיתה א מתאים לבני חמש עד שבע.
נירה לוין