אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

משפחתי וחיות אחרות

כתב: גֶ'רלד דַארֵל
מאנגלית: יואב אבני
מודן ואוקיינוס 2014, בסדרה 'הרפתקה - סופרים מתרגמים קלאסיקה'
310 עמוד, לא מנוקד 

'ורדים השירו עלי כותרת גדולים כצלחות מבריקות, אדומות כאש, צחורות כלבנָה, חלקות ובוהקות. ציפורני חתול, כאפרוחיה של שמש סתורה, עמדו ובחנו את מסלול אמם בשמיים. תחתם הציצו פני הקטיפה התמימות של פרחי אמנון ותמר מבין העלים, והסיגליות הרכינו ראש בצער תחת עליהן שצורתם לב. הבוגנוויליאה שהתפרשׂה בפאר על פני המרפסת הקדמית הזעירה הייתה תלויה עם פנסי פרחיה הסגולים כמוכנה לקרנבל. בחשכת גדר הפוקסיה, אלף תפרחות דמויות בלרינה רטטו בציפייה. האוויר החמים היה רווי בריחם של מאה פרחים מתים ומלא בלחישותיהם העדינות ובזמזומם המרגיע של החרקים. ברגע שראינו את המקום, רצינו לחיות בו. היה זה כאילו עמד שם והמתין לבואנו. הרגשנו שהגענו הביתה.' 

משפחת דארל הגיעה לאי קורפו באוגוסט 1935. הרעיון לעזוב את אנגליה ולעבור לאי יווני שטוף שמש היה של לארי, הבן הבכור במשפחה, טיפוס אגוצנטרי שטיפח בגלוי שאיפות להיות סופר דגול וסבר כי לא יעלה בידו לכתוב יצירת מופת בבורנמות' הגשומה והעגמומית. המשפחה מנתה חמש נפשות; האם האלמנה, ילדיה הבוגרים לארי, לזלי ומרגו ובן הזקונים ג'רלד (ג'רי). הספר משפחתי וחיות אחרות שראה אור ב- 1956 הוא ראשון בטרילוגיה שכתב ג'רלד דארל בבגרותו, לאחר שהיה לסופר ולחוקר טבע בעל שם. בספר, אוטוביוגרפי בעיקרו, דארל מתאר את חייהם של בני המשפחה בקורפו, על רקע הבדלי התרבות והשפה והסביבה האנושית המגוונת. בני הבית קשרו קשרים עם מקומיים, כפריים ועירוניים, ואירחו ידידים ומכרים שהגיעו ממקומות שונים ביבשת ושהו בבית שבועות ארוכים. החיים בבית המשפחה היו רצף מרנין של מפגשים מפתיעים ושיחות מרתקות, ויכוחים אין-סופיים והקנטות הדדיות, שהולידו מצבים לא צפויים ומבדחים; 'משפחה בלתי מתפקדת עד קנאה', כפי שכתב המתרגם יואב אבני באחרית דבר. 

ג'רי בן העשר, סקרן ואוהב אדם, התיידד עם רועים ועם איכרים, למד את שפתם, הקשיב לסיפוריהם והתחבב עליהם עד שהפך בן בית אצל הכפריים בסביבה. הוא בילה את ימיו בחוץ, בגן הירק ובחצר, בחורשה, בגבעות, בשבילים שנכבשו ברגל בין בתי האיכרים, גילה את בעלי החיים, את קניהם ואת מחילותיהם, עקב אחריהם וצפה בהם בסבלנות אין קץ עד שלמד להכיר את אורחותיהם. את התרגשותו, את רשמיו ואת הידע שרכש חָלַק עם תיאודור סטפנידס - רופא ומדען, חובב טבע, משורר ומתרגם שחי בקורפו והתיידד בדרכו הצנועה עם המשפחה. סטפנידס הפך לשותפו של הילד לאהבת הטבע, למדריכו ולמעין מורה רוחני עבורו. הידידות בין השניים נמשכה שנים רבות, ודמותו של סטפנידס מופיעה גם בספרים אחרים של דארל. תיאורי המפגשים הנלהבים של ג'רי עם דיירי גן העדן הצבעוני השוקק חיים, שרבץ בנחת סביב הבית הם לבו הפועם של הספר. 

משפחת דארל עזבה את קורפו ב- 1939, כנראה בגלל פרוץ מלחמת העולם השנייה, אולם לא כך מסתיים הספר. בפרק האחרון מספר דארל שאמו החליטה כי מוטב שישלים את חינוכו במקום כמו אנגלייה או שווייץ, ולפיכך עליהם לעזוב את קורפו. ג'רי ניסה להתנגד: 'אמרתי שאהבתי להיות משכיל למחצה - אתה מופתע הרבה יותר כשאתה בור'. האבחנה ההגיונית לא הועילה אמנם לבעליה, אבל היא יכולה לשמש דוגמה נפלאה להומור השנון השזור בספר מתחילתו ועד סופו. 

ג'רלד דארל (1925–1995) הקים את 'פארק דארל לחיות בר' באי ג'רזי שבתעלת למנש, במטרה להציל מינים המצויים בסכנת הכחדה. הפארק פועל באמצעות 'קרן ג'רלד דארל לשימור החי'. בסוף ספרו של דארל מופיעה המסבירה את פועלו של דארל ומדרבנת את הקוראים לפנות אל הקרן ולהיות שותפים למשימת הצלתם של בעלי החיים הנכחדים. 

משפחתי וחיות אחרות
מתאים לבני 11 ומעלה.
נירה לוין