אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

גורה נמרה

כתב: גור אילני
איירה: הדר ראובן
מטר 2014
20 עמוד, מנוקד

'בין הסלעים - מערה.
במערה אמא נמרה, גור וגורה.
ישנים.'

מה עושה גורה נמרה מזריחה עד שקיעה? הספר הדק מתאר יום בחייה של גורת נמרים באיורים גדולים ובטקסטים מינימליסטיים בדגם אחיד חוזר. הכפולה הראשונה בספר מציגה לילה בסביבה מדברית, בטקסט בן תשע מילים ובאיור המשתרע על פני הכפולה כולה. הטקסט מוסר את העובדות, האיור מרחיב ומוסיף פרטים, והאווירה נמסרת בצבעים כהים מעומעמים על הרצף שחור-חום-אפור-חאקי-לבן-סלע. בעומק המערה, כשמעליהם מתעופפים עטלפים, ישנים נמרה ושני גוריה כישות מנומרת אחת. בעלי חיים ליליים נראים בסביבת המערה; עופות דורסים, קיפוד, צב, שפן סלע. השמיים כהים, זרועי כוכבים. מתחת טרשים. 

הכפולה הבאה היא ראשונה בן שמונֶה כפולות המתארות את יומה של הגורה: כמו כל פעוט אמיץ, היא מתרחקת מנוכחותה המגוננת של האם וחוקרת את העולם. היא מתבוננת בבעלי החיים הקטנים והגדולים - יעל, ירבוע, פרפר וזחל, טובלת את כפותיה בבריכה שליד המעין, מתלקקת, נענית לאינסטינקט ומסתתרת מפני סכנה, ומתנסה בטיפוס בין הסלעים. המאיירת הדר ראובן שיוותה לגורה ארשת פנים ילדית המשקפת את הלך רוחה המשתנה: סקרנות, פתיעה, שלווה, דריכות, ואפילו קורת רוח נוכח הצלחתה למצוא את דרכה חזרה עם ערב. בכפולות המתארות את שעות היום נוסף לפלֵטת הצבעים תכול רך, כצבע עיניה של הטיילת הקטנה. 

הטקסט הקצר מאוד בכל כפולה ערוך תמיד בשלוש שורות; השתיים הראשונות חורזות, בשלישית תמיד פועל בהווה בגוף שלישי המתייחס לגורה. הטקסט הקצר מותיר מקום רב לשיחה בין המבוגר המקריא לילד המאזין, על חייה של ה'גורה נמרה' בעולם שהיא מכירה ועל מה שנרמז באיורים - מה היא מרגישה? איפה אבא שלה? אמא שלה תהיה אתה תמיד? מה יקרה לה כשתגדל? היא תהיה תמיד חופשייה? 

גור אילני
, בנו של הזואולוג חוקר הנמרים גיורא אילני, זכה בילדותו להכיר מקרוב גורת נמרים שאביו גידל בביתם. ראו המלצה על ספרו הראשון מונו הוא לא ארנב.
גורה נמרה מתאים לבני שנתיים-שלוש.

סיפור מאותו מדף:
שועל
, מאת קייט בנקס, אייר גיאורג הלנסלבן, כנרת 2010 

נירה לוין