אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk

לוויתן הסערה

מאת: בנג'י דיוויס
תרגום: לא נמסר!
שוקן 2014
28 עמוד, מנוקד

'...לילה אחד השתוללה סערה גדולה סביב ביתם.
בבוקר ירד תום לחוף כדי לראות
אם משהו נפלט מהים.
הוא פסע לאורך החוף, ולפתע ראה דבר-מה במרחק.' 

תום, אבא וששת חתוליהם גרו בבית ליד הים. אבא של תום היה דייג, ובכל בוקר יצא לים בסירת הדיג שלו. תום נשאר לבדו עד שהחשיך. באותו בוקר שאחרי סערה תום גילה על החול לוויתן תינוק שנסחף אל החוף. 'תום תהה מה עליו לעשות. הוא ידע שלא טוב ללוויתן להיות מחוץ למים'. הילד גרר את הלוויתן הביתה, הכניס אותו לאמבט 'ועשה הכול כדי שהלוויתן ירגיש בבית'.
הופעתו של הלוויתן, הטיפול בו והחזרתו לסביבתו הטבעית הם נושא הסיפור, ויותר מכך הם האמצעי להצגת הקשר בין ילד בודד לאביו. בכל הכפולות הראשונות, האב וילדו נראים כשכל אחד עסוק בשלו; אבא על המרפסת משקיף אל הים - ותום משחק לבדו על החול. האב מתכונן ליום דיג - והילד אוכל לבדו ליד השולחן. אבא בים - והילד יוצא לבדו אל החוף. גם בכפולה המציגה את השניים ליד אותו שולחן, פניהם חפים מחיוך ומבטיהם אינם נפגשים.
אמירה מפורשת על טיב הקשר בין הילד לאביו מופיעה לאחר שתום מציל את הלוויתן. 'תום חשש שאביו יכעס אם יגלה את הלוויתן באמבט'. הילד לוקח בגניבה דגים כדי להאכיל את הלוויתן, והרגע שבו האב מגלה את סודו של תום מסמן מפנה; 'אביו של תום לא כעס. הוא היה עסוק כל-כך עד שלא שם לב שתום היה בודד'. באיור המלווה את המשפט האחרון נראה אבא מחבק את תום, ולידם באמבט - כמו בעריסה - הלוויתן התינוק. מכאן ואילך משתנה האווירה ששיקפו הטקסט והאיורים. אבא ותום נראים יחד, תחילה כשהם מחזירים את הלוויתן לים ואחר כך כשאבא מטפל בבנו הקטן ואף יוצא אתו לפיקניק על החוף - שם הם מקווים לראות שוב את הלוויתן. 

בנג'י דיוויס
, סופר ומאייר אנגלי צעיר המחלק את זמנו בין איור לסרטי הנפשה, מתבונן בהוֹרוּת ברגישוּת רבה, ורומז על מאפייניה תוך מודעות מלאה לגילם הצעיר של המאזינים. 

שמו של המתרגם נפקד מרשימת המִזְכִּים (קרדיטים) בספר. 

ספרים מאותו מדף:
הלוויתנים מופיעים לא מעט בספרים המצוירים לילדים (picture books), הן בזכות עוצמתם וממדיהם העומדים ביחס הפוך לתום ולחביבות המיוחסים להם, והן בזכות היותם בעלי חיים בסכנת הכחדה, למשל -
לוי הלוויתן הקטן, מאת יחזקאל רחמים
הלוויתן והשבלול, מאת ג'וליה דונלדסון
עמוס ובוריס, מאת ויליאם סטייג
הלוויתן ואני, מאת דניאלה כרמי 

לוויתן הסערה מתאים לבני שלוש עד חמש.

נירה לוין