אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

המחבוא

כתב: לוֹאִיק דוֹוִיליֶה
צייר: מארק ליזַנו
צָבַע: גְרֶג סַלסֶדו
מצרפתית: ניר רצ'קובסקי
כנרת בית הוצאה לאור 2014
78 עמוד, רומן גרפי, ניקוד חלקי מסייע

'- גם איתך אף אחד לא רוצה לשחק?
- אותי אפילו העבירו לסוף הכיתה.
- גם אותי!
- את חושבת שזה בגלל הכוכב שריף שלנו?
- מה את מקשקשת?! זה מגן דוד. את לא רואה שזה לא כוכב של שריף? זה בשביל להראות שאנחנו יהודיות. כבר לא אוהבים פה יהודים!' 

ביוני 1940 כבשה גרמניה הנאצית את צרפת. ממשלת וישי שקמה בעקבות הכיבוש, שיתפה פעולה עם השלטון הנאצי ופעלה להוצאת היהודים מחוץ לכל תחומי החיים.
בנקודת זמן זו מתחיל הסיפור שמספרת סבתא דוניה לנכדתה הקטנה, על חייה כילדה יהודיה בצרפת הכבושה. אביה של דוניה סולק ממקום עבודתו והמשפחה לא יכלה עוד לבלות במקומות ציבוריים. סבתא שוניה מספרת לנכדתה שכשהוריה נעצרו לקחו אותה השכנים שהיו חברי המחתרת הצרפתית תחת חסותם והעבירו אותה למקומות מחבוא מחוץ לפריז. הילדה נאלצה להסתגל לחיים במשפחות זרות, לאמץ זהויות חדשות ודת חדשה, אבל חייה ניצלו ובסוף המלחמה זכתה לפגוש את אמה ששרדה במחנה ריכוז.
יוצרי הספר בחרו לספר את הסיפור בקומיקס כדי לעשותו זמין לקוראים צעירים היום. הם הקפידו לספר את הסיפור ולהציג את העובדות ההיסטוריות ונמנעו מעידון-יתר של התיאורים, ועם זאת הביאו בחשבון את הכלים הקוגניטיביים והרגשיים של ילדים צעירים להבין את ההיסטוריה; לוֹאִיק דוֹוִיליֶה ומארק ליזַנו הם אבות לבנות שכבר בגיל צעיר מאוד החלו לשאול שאלות, והשניים החליטו להתחייב להעברת הזיכרון ולהצגת הסיפור כך שילדים צעירים יוכלו להתקרב אליו. בהתאמה, שולבו בסיפור גם עובדות המעידות אנושיותם ועל כוחם המוסרי של בני האדם, שתוך סיכון חייהם נרתמו להצלת הנרדפים. 

המחבוא
מתאים לבני שבע עד עשר.

ספרים מאותו מדף:
אוטו,
מאת טומי אונגרר
הנקה ופיט, מאת רן כהן-אהרונוב
אסור לדבר על זה, מאת נעמי שי
יומנה של בלומקה, מאת איבונה איבונה חמילבסקה.