אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הסוד המופלא של אוון ג'סטר

כתבה: ברברה או'קונור
מאנגלית: רחל אהרוני
הקיבוץ המאוחד 2014
156 עמוד, לא מנוקד

'אוון ג'סטר חצה את רצפת הלינוליאום המבהיקה על קצות הבהונות, והחליק את הצפרדע אל תוך המרק'.
הסיפור, שהמשפט הלא-צפוי הזה מתניע אותו, הוא המשך הולם לכותרת ש'הסוד המופלא' הוא חלק ממנה. אואן, ילד בן תשע או עשר, מתגורר בעיירה קטנה במדינת ג'ורג'יה שבדרום ארצות הברית. לאחר שאביו איבד את מקום העבודה עברה המשפחה להתגורר בבית הסב החולה. מדי לילה כשאואן שוכב לישון הוא שומע את גלגלי הרכבת העוברת במרחק לא רב מחצר הבית. לילה אחד, כשהרכבת מתרחקת, נשמע לפתע רעש.
'רעש שאואן לא שמע לפני כן אף פעם.
מכיוון הפסים למטה.
חבטה.
קרשים מתרסקים.
קולות גלגול, גלגול, גלגול של משהו'.
אואן היה בטוח שמשהו נפל מהרכבת. אבל מה? 

אואן וחבריו הטובים טראוויס וסטאמפי יוצאים לחפש אחר הדבר המסתורי ההוא, שנפל כנראה מהרכבת הנוסעת; האם יהיה עליהם להחזיר את החפץ לבעליו? אואן מוטרד גם ממצבו של טולי, הצפרדע הגדול והיפהפה שלכד בעצמו באגם וגידל כחיית מחמד בקערת פלסטיק. האם טולי עצוב וחולה? האם צריך לשחררו לחופשי?
דמות המפתח בסיפור היא ויולה, ילדה קצרת רואי שגרה בבית השכן, שחטטנותה ושתלטנותה מציבות מול שלושת הבנים שאלות מוסריות. מתברר שגם הבנים לוקים בקוצר ראייה - אבל מהסוג המוסרי דווקא; האינטראקציה שכפתה עליהם ויולה מובילה את כל הארבעה לחשיבה מחודשת ולשינוי עמדות, ואת טולי - אל החופש.
 
הסיפור - רגיש ומרתק, שקשה להניחו מהיד - מסופר מנקודת מבטו של אואן, והקוראים יודעים רק מה שהוא מספר; לא כלום כמעט על אמו ועל אביו המובטל, מעט מאוד על סבו הסיעודי, אבל הרבה מאוד על מחשבותיו ורגשותיו כלפי הצפרדע הנחלש והולך, על תקוותיו ועל תכניותיו באשר לחפץ המסתורי, על חששותיו מפני התוצאות ועל השינוי שהוא עובר בעל כורחו.
הצפרדע והילדה הלא-אטרקטיבית מהדהדים את המעשייה על הנסיך צפרדע; גם כאן הצפרדע מפנה את מקומו לדמות אנושית. ויולה אמנם איננה נסיכה, אבל היא בהחלט חברה מצוינת. 

הסוד המופלא של אואן ג'סטר
מתאים לבני שמונה עד אחת עשרה.
נירה לוין