אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מי היה קלוד מונה?

מאת: אן וולדרון
איורים: סטיבן מרקזי
מאנגלית: גיא הרלינג
שוקן 2014
101 עמוד, לא מנוקד

'ב- 1864 נסגר בית הספר לאמנות. מונֶה לא נרשם עוד לשיעורי אמנות וחזר הביתה, ללֶה הַאבר. למשפחתו כבר נמאס: הוא לא מכר שום דבר מאז התמונות המצחיקות שצייר כנער. עליו להתחיל לצייר כמו שצריך! אך האם מונה הקשיב להם? לא ולא! שוב יצא אל חוף הים וצייר תחת כיפת השמיים. אחר כך שלח שניים מציוריו ל'סלון' ב- 1865... ושניהם התקבלו!' 

הספר מי היה קלוד מונה? מגיש לקוראים צעירים את סיפור חייו של הצייר הצרפתי הדגול, מראשוני האימפרסיוניסטים, ששם אחת מיצירותיו העניק לזרם האמנותי את שמו - אימפרסיוניזם. הביוגרפיה נפתחת במשפט מפתיע וממוקד היטב - 'קלוד מונה הביא את אור השמש אל עולם הציור' - המכוון לחדור את חומת ההתנגדות לַסוּגָה שמאפיינת חלק מן הקוראים הפוטנציאליים. פרקי הספר מביאים בחשבון את לשונם של קוראים צעירים היום ואת תחומי העניין המשתנים שלהם, ומגישים את סיפורו של מונה בעברית יום-יומית כמעט, שווה לכל נפש, שמדי פעם נכנעת וגולשת לפשטנות. 
הטקסט קצר מאוד, ונראה שהוא תופס רק שליש או שתי חמישיות (!) משטחם של 101 העמודים. עם זאת, הטקסט שומר על רמת אחידה של עניין עד סופו, לא מעט בזכות איורים רבים מאוד, המגישים לקוראים מה שחוסכות המילים - את מראות התקופה; את הסביבה הפיזית שבה חי ופעל הצייר, את הנופים הכפריים והעירוניים, את אמצעי התחבורה, את האופנה ואת הריהוט.
בסיפור חייו של מונה משולבים קטעי מידע ממוסגרים, שנועדו להבהיר נושאים ומושגים מן הטקסט, למשל - צבעי שמן, זוּאבים, צילום, הדפסים יפניים וכיוצא באלה. בשולי הספר - עמוד המפרט תחנות בחייו של מונה ועמוד המפרט אירועים בעולם במהלך חיי האמן. 

עוד בסדרה - 
מי היה ליאונרדו דה וינצ'י?
ו- מי היה סטיב ג'ובס?
מי היה קלוד מונה? 
מי היה אלברט אינשטיין?

הספרים מתאימים לבני תשע עד שתים עשרה. 

ספר מאותו מדף:
ליליאן בגן של מונה
, כתבה כריסטינה בְּיוֹרְק, ציירה לנה אנדרסון, כנרת בית הוצאה לאור 2009, סיפור חייו של קלוד מונה מפיה של הילדה ליליאן, הנוסעת לבקר בביתו ובגנו של האמן בז'יברני. לבני שבע עד עשר.
נירה לוין