אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

יונתן רוצה סיפור אחר

כתבה: שמרית מנור פפר
איורים: מיכל ואורי קרנות
אחוזת בית ספרים 2014
30 עמוד, מנוקד


'בכל לילה
מבקש יונתן סיפור לפני השינה.
את כל הספרים הוא כבר שמע.
'היום אני רוצה סיפור אחר,' הוא אמר; 'סיפור שונה, סיפור משונה.' ' 

הסיפור מציג ילד סקרן ועיקש, ערני ודעתן, צוהל או מוחה בתוקף, מקשיב, שוקל ויודע להסביר מה הוא רוצה. בערב, לפני השינה, הוא מבקש סיפור - אבל משהו אחר, חדש, מרתק - ואינו מסתפק במה שאמו מציעה.
אמא מגיבה על המילה 'משונה' בבקשתו של יונתן ומספרת סיפור בקול משונה; כשיונתן מסתייג וטוען שזה 'מוזר' אמא מציגה דוגמאות ל'מוזר':
'מוזר זה שני גרביים בצבעים שונים,
מוזר ללכת לישון עם כל הבגדים'. 

הדיאלוג בין יונתן לאמו - לבו ועיקרו של הסיפור - הוא לאמתו של דבר שיח מטא-לינגוויסטי בין ילד צעיר שהופך לקורא מוּדע ומְפַתח רגישות לשפה, לבין מבוגרת היודעת לאתגר את החשיבה הילדית. השיח מתייחס למשמעויותיהן השונות של מילים, למקוריות ולתחדישים, לחריזה ולמשחקי מילים. אלא שהטקסט, שיכול היה להיות מרתק, כבל את עצמו לחריזה מאולצת ואיבד מאמינותו ולא מעט מֵחִנּוֹ. 

דווקא האיורים הנהדרים של מיכל ואורי קרנות הם רשת הביטחון של הספר; השניים, מאיירים שעושים גם סרטי אנימציה, יצרו דמות מלאת חיוּת, תנועה וחשיבה תוססת. המבט הקונדסי שיונתן המאויר נועץ בקוראים מן הכריכה ילכוד את תשומת לבם ויגרום להם לעצור, לקחת את הספר לידיהם ולהפוך את הדף. 

יונתן רוצה סיפור אחר
מתאים לבני ארבע עד שבע, ולחובבי ספרות ושפה בכלל.
נירה לוין