אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הילדה שלא הסכימה להסתרק

מאת: קייט בְּרַנְהַיימֶר
אייר: ג'ייק פרקר
מאנגלית: אביגיל קרייף-קנטורוביץ'
מודן 2014
32 עמוד, מנוקד

'פעם הייתה ילדה שלא הסכימה לסרק את שיערה'. 

הסיפור מתחיל בתיאור מצב המאיים להתפתח למשבר משפחתי; אבל לא, אין צורך להיערך לשערורייה בחדר הילדים; הילדה הזאת, שהיו לה 'שיער נפלא: גלי, בצבע חום עמוק', דמיון פורה ויכולת עמידה איתנה ובטוחה מול כללי ההתנהגות הנכונה של עולם המבוגרים - הילדה הזו החליטה להמשיך להתנהל כמו שהיא רוצה. ' 'ככה אני,' היא הסבירה למבוגרים'. חיש קל מאתגרים אותה נציגי הכאוס ההיגייני - העכברים - הבוחרים לגור בגן העדן שבשיערה הלא-מסורק. גם עכשיו היא אינה מאבדת את עשתונותיה; מה שהיא יודעת על עכברים מהסיפורים שקראה משכנע יותר ממה שחושבים המבוגרים, וסובלנותה כמו גם סקרנותה סוללות את הדרך לקהילה עכברית גדולה המתיישבת על ראשה. 

אף שהסיפור מסתיים בשיבה אל המצוּפה והנכון בעיני ההורים, הדרך היא המסר; הילדה לומדת מן הניסיון שלה עצמה, בוחנת עלות מול תועלת ושומרת על זכותה להחליט. הקטנה-גדולה הזו ממשיכה להיקרא 'הילדה' מהכותרת ועד סוף הסיפור, כמעין נציגה של מגזר שזכויותיו נשללות כדרך הטבע. היא נוגעת בקוראים מהאיור הראשון, בזכות שילוב נפלא של תום ושל ידיעת כוחה האישי. לאורך כל הסיפור בולטת נקודת המוצא של הכותבת: ילדים מכירים את עצמם, יש להם דעות משלהם, יש להם צורך להתנסות, ובסופו של דבר הם מתכנסים אל ההיגיון החברתי. 

הילדה שלא הסכימה להסתרק מתאים לילדים נון-קונפורמיסטים ולהורים המגדלים כאלה, ולבני חמש עד שבע. 

נירה לוין