אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מנדלה, סיפור חייו של נלסון מנדלה

מנדלה, סיפור חייו של נלסון מנדלה
מאת: תמר ורטה-זהבי
עם עובד 2014, ספרייה לנוער
250 עמוד, לא מנוקד

מנדלה מוסר את קורותיו ואת פועלו של נלסון מנדלה, המנהיג הדרום-אפריקני ששינה את פניה הגזעניות של מולדתו, החל בילדותו ובשנות נעוריו שעברו עליו תחת חסותו של הצ'יף של שבטו, עבור בתקופה שבה נחשף לעוולות השלטון הלבן וגיבש תפיסת עולם חברתית-פוליטית, וכלה בשנים הארוכות שבהן הנהיג את מאבק השחורים בדרום אפריקה לשוויון זכויות - עד למפנה הגדול. 

הגשת ביוגרפיה לקוראים צעירים היא משימה מאתגרת: 
קוצר היריעה המתחייב מגיל הקוראים כופה על הכותב ויתור על פרטים העושים את סיפור החיים לאותנטי ואמין, וכן ויתור על שלמות הרצף העלילתי; הקוראים הצעירים חסרים לעתים קרובות תשתית של ידע כללי שעליה מבקש כותב הביוגרפיה להסתמך; קשה לסדוק את תודעתם של קוראים צעירים שנקודת מבטם עדיין מקומית ואגוצנטרית ולטלטלם עד התבוננות במשמעות הדרך הארוכה שעשה מנדלה מן המציאות הדרום-אפריקנית הדורסנית אל חשיבה חדשה, אמיצה ופורצת דרך, שסחפה עם מדוכא והובילה אותו לעצמאות. 

כוחה של תמר ורטה-זהבי אינו בסגנון הכתיבה. מנדלה ויתר הדמויות מתוארים ומדברים בסגנון סתמי עד ססמאי, ויוצרים תחושה שאין קשר בינם לבין הסביבה שצמחו בתוכה וממנה (מנדלה נשמע כאחיהם התאום של גנדי ומרטין לותר קינג, דמויות מופת שוורטה-זהבי כתבה עליהן בעבר); אבל תיאור שרשרת האירועים בחייו של מנדלה, המשקפים את התפתחות מנהיגותו ואת התעוזה והנחישות שלו, מצליחים להסיט את תשומת הלב מכשליו הסגנוניים של הספר ולהביא להזדהות ערכית ומוסרית עם מובילי המאבק. 

'לילה אחד אמרה אחת הסוהרות לוויני:
'בזכות השיחות אתך הבנתי משהו חשוב. ככל שאנחנו, הלבנים, נשפיל ונדכא אתכם, כך נפחד מכם יותר.'
'אתם מפחדים מאתנו?' התפלאה ויני.
'ודאי שאנחנו מפחדים מכם. אתם הרוב בדרום אפריקה, ואנחנו המיעוט. אם תקבלו את הזכויות שאתם רוצים כל כך, תשתלטו עלינו ותנקמו בנו על כל הרע שעשינו לכם'.'
שיחה זו בין ויני מנדלה, רעייתו של נלסון מנדלה ושותפתו למאבק במדיניות האפרטהייד בדרום אפריקה, לבין הסוהרות הלבנות שפגשה כשנכלאה בעקבות הפגנת נשים שחורות ביוהנסבורג, היא אחד הקטעים החשובים והמרגשים בספר, מפני שהיא משמיעה גם את הקול השפוי, הכן והאנושי של המיעוט הלבן ששלט במדינה הגזענית. 

מנדלה, סיפור חייו של נלסון מנדלה, מתאים לבני עשר עד שלוש עשרה.
נירה לוין