אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ילדה של פעם

כתבה: נילי דגן
הוצאת אבן חושן 2012
62 עמוד, מנוקד

'לפעמים, כשאני עוזרת לסבא
לאסוף ביצים בלול,
אני משליכה לארץ ביצה

לא בכוח,

רק כדי לבדוק
אם גדל בה אפרוח.'

כותרת המשנה של הספר היא 'ספר לילדים, לגדולים ולקטנים גם'. יש בו 20 שירים, שרובם - אישיים מאוד ונטועים היטב במראות של ילדות רחוקה - יציתו את זיכרונותיהם של קוראים מבוגרים; אחרים נגישים גם לקוראים צעירים. מלבד השירים יש בספר חמישה קטעי זיכרונות המציפים דמויות אהובות: 'במשק של סבא', 'סבתא שלי', 'התמונות מתחת לזכוכית', 'אבא שלי', ו'הסוד'. העיצוב היפה של הספר המעוטר בתצלומים ישנים ולא באיורים עולה בקנה אחד עם הכתיבה הרגישה, המעודנת, המרגשת.
נילי דגן (1953), משוררת, נולדה למשפחה שהחזיקה במשק חקלאי בכפר סבא, והתגוררה בבית שסבה ודודיה בנו במו ידיהם. 'אני מרגישה כאילו אני עומדת בשתי רגלי בשני עולמות שונים. האחד הוא העולם של הילדות, והשני הוא העולם שלנו היום. קשה לתאר היום איך נראו החיים אז [...] החיים הפשוטים סבבו סביב מעשה מרכזי אחד, ואף הילדים נמצאו בלבה של הרפתקה מרתקת - הקמת המדינה', כותבת המחברת בפתיח לספר, 'אולי הספר הזה יעביר לקורא משהו מן העולם של פעם'. 

ילדה של פעם
מתאים לקוראים צעירים מגיל חמש, ולאלה הנוצרים באהבה את זיכרונות ילדותם.
נירה לוין