אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מר גוזמאי הבדאי

מאת: לאה גולדברג
אייר: ירמי פינקוס
ספרית פועלים וספריית נֹח 2013
28 עמוד, מנוקד

'מר גוזמאי אמר לי אמש:
'האמיני, זו עובדה -
בביתי עכשיו השמש
ארוזה במזוודה.

כי מחר אני נוסע
לטייל מחוץ לעיר

ודאגתי מלמפרע
כבר למזג האוויר.
...'
וכך מוסיף מר גוזמאי ומתאר איך מיהר בסירה לים ולכד לו שמש לפני שקיעתה, עטף אותה היטב וארז אותה; הלא נעים יותר לטייל תחת שמיים בהירים!
עלילותיו של מר גוזמאי הבדאי שחרזה המשוררת לאה גולדברג נדפסו בהמשכים בשבועון 'דבר לילדים' בשנים 1945–1946, מאוירות בידי אריה נבון, צייר וקריקטוריסט.
ב- 1977, אחרי מותה של לאה גולדברג, הופיע הספר מר גוזמאי הבדאי בהוצאת ספרית פועלים. הגיבור, ששמו ומשלח ידו מעידים על חיבתו לבדיות מופרכות, היה אחד מגיבורי הקומיקס הראשונים ביישוב בשנים שלפני הקמת המדינה. כדרך גוזמאים, הוא מספר על עצמו בגוף ראשון, ונושא ברצינות ובכובד ראש מונולוגים אבסורדיים מצחיקים. 

בימים אלה רואה אורספר חדש ובו שלוש מהעלילות שנדפסו בשעתן ב'דבר לילדים' - 'מר גוזמאי מאבד מטבע', 'מר גוזמאי ברכבת', ו'מר גוזמאי והשמש'. שלושתן נבחרו בידי מאייר הספר ירמי פינקוס, שהוא גם קומיקסאי וסופר למבוגרים. פינקוס העניק פנים חדשות למר גוזמאי (את דמותו של מר גוזמאי כפי שצוירה בידי אריה נבון לפני כשבעים שנה בחרו בספרית פועלים ובספרית נֹח שלא להציג בספר החדש). בריאיון שהתפרסם בעיתון הארץ ב- 9 בדצמבר 2013 אומר פינקוס: 'אני בחרתי את מר גוזמאי הבדאי מסיבה אחת שהוא לא ילד. אני לא יודע לצייר ילדים וזה היה מאוד נוח. יכולתי לצייר אדון עם מגבעת ועניבה. כל העולם הסיפורי הגניב אותי לגמרי, הפנטזיות, השקרים, שמש שאתה יכול להוריד מהשמיים, היכולת לקפוץ לתוך בקבוק'. הפער בין דמותו של האדון המיושב בחליפה לבין הרצף הפנטסטי של גוזמאות היוצאות מפיו הוא אכן גורם המעצים את ההומור שבסיפורים.
 
מר גוזמאי הבדאי הוא אחד משני ספרים ראשונים שנולדו משיתוף פעולה חדש בין מכרים ותיקים - רותו מודן וירמי פינקוס, שניהם מאיירים ותיקים ומוערכים. השניים הקימו יחד את 'ספרית נֹח' - הוצאת ספרי קומיקס לילדים הפועלת בשיתוף הוצאות ספרים אחרות. הספר האחר שיצא זה עתה מבית היוצר של מודן ופינקוס הוא אורי כדורי שגם את עלילותיו כתבה לאה גולדברג (ראו בדףדף). קוראי שני הספרים יתענגו על לשונה של לאה גולדברג ועל המוזיקליות שבחרוזיה. 

לראיון עם רותו מודן וירמי פינקוס בעיתון 'הארץ '
www.haaretz.co.il/gallery/literature/.premium-1.2185077

מר גוזמאי הבדאי מתאים למאזינים מגיל ארבע ולקוראים עד גיל שמונה 
נירה לוין