אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אורי כדורי


חיבר: אריה נבון
חרזה: לאה גולדברג
ציירה: רותו מודן
ספרית פועלים וספריית נֹח 2013
24 עמוד, מנוקד

'הוי, איזה יום! נהדר ובהיר
כדורי יצא אל מחוץ לעיר.

הולך, מטייל לו בנחת, האח!
מן השמיים הגשם ניתך.

רץ הילדון, ממהר אל ביתו,
לחים מכנסיו, רטובה חולצתו.

הנה הוא בבית, אך מה לעשות?
אורי כדורי רטוב עד מאוד.

'איך אתייבש?' - אך מה הוא עשה?
הוא מתייבש ליד הכביסה.

(בעיקר) כשמדובר בקומיקס - אי אפשר להפריד בין הטקסט לאיורים; האיור שבריבוע האחרון בעלילון הקצר לעיל, הראשון בספר היפהפה המעוצב להפליא, מראה מה באמת היה הפתרון שמצא אורי כדורי שהיה 'רטוב עד מאוד', ומוסיף לטקסט מנה הגונה של הומור; אורי כדורי נתלה בעזרת אטבים על חבל הכביסה, בין כבסים אחרים, וכך עשה גם כלבו שהיה שותף מלא בהרפתקה. 

באמצע שנות השלושים של המאה הקדמת, כשהצייר והקריקטוריסט אריה נבון עבד בשבועון 'דבר לילדים', הוא יצר את דמותו של אורי כדורי; מדי שבוע המציא עלילה וצייר אותה. לאה גולדברג, שהשתלבה במערכת 'דבר לילדים' זמן קצר אחרי עלייתה ארצה ב- 1935, חיברה לכל עלילה מצוירת שורות מחורזות. כך היה אורי כדורי לאחד מן הראשונים בגיבורי הקומיקס העבריים, ורצועות הקומיקס שסיפרו את עלילותיו ואת עלילותיהם המצחיקות של חבריו השונים המשיכו והתפרסמו במשך שנים. רותו מודן, אמנית קומיקס ומאיירת, איירה מחדש שבע מעלילותיו של אורי כדורי, צעיר ושובב נצחי. העלילונים האחרים שנבחרו להיכלל בספר החדש הם 'אורי כדורי מתייבש', 'אורי כדורי הדייג', 'אורי כדורי גבוה', 'אורי כדורי ברכבת', 'אורי כדורי יוצא לטיול', 'אורי כדורי הנגר', 'אורי כדורי רוחץ את בגדיו'.
אורי כדורי הוא אחד משני הספרים הראשונים שנולדו משיתוף פעולה חדש בין מכרים ותיקים - רותו מודן וירמי פינקוס, שניהם מאיירים ותיקים ומוערכים. השניים הקימו יחד את 'ספרית נֹח' - הוצאת ספרי קומיקס לילדים הפועלת בשיתוף הוצאות ספרים אחרות. הספר השני שיצא זה עתה מבית היוצר של מודן ופינקוס הוא מר גוזמאי הבדאי שכתבה לאה גולדברג /

לראיון עם רותו מודן וירמי פינקוס ב'הארץ'

בפתיח לספר נכתב - 'עתה, כמחווה ליצירתם המקורית של אריה נבון ולאה גולדבארג ובמלאת כשמונים שנה לאורי כדורי...'. על אף הכתוב, ההוצאה בחרה שלא להציג את דמותו של אורי כדורי כפי שנבראה בשעתה בידי אריה נבון, וחבל.

דמותו של אורי כדורי החדש שונה מאוד מן הדמות הוותיקה שהצחיקה את ילדי היישוב לפני קום המדינה. עם זאת, בשתי הדמויות אפשר לזהות תום לצד קונדסות, נאיביות לצד תעוזה, ושפע של חן והומור. 

אורי כדורי
ישמח צעירים מגיל שלוש שלא הכירו את גיבור הקומיקס עד עתה, ויזכיר נשכחות למבוגרים שאהבו אותו לפני עשרות שנים. 

נירה לוין