אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מארי קירי

כתבה: תמי שם-טוב
איירה: אלינה גורבן
כנרת זמורה-ביתן 2013, בסדרה 'ממציאים ומגלים'
46 עמודים, מנוקד

קשה לספר על מדע לילדים צעירים. קשה עוד יותר לספר על מדע מופשט לילדים צעירים.
על אף כל זאת, תמי שם-טוב סיפרה על מארי קירי - על חייה ועל עבודתה של מדענית דגולה - והוציאה תחת ידיה ביוגרפיה בהירה ומעניינת להפליא של דמות מופת, טקסט שירתק אליו מאזינים וקוראים צעירים שמעולם לא שמעו את המילה 'פיזיקה'.

פתיח קצר מציג את התמצית: במרכז הסיפור מארי קירי, שנולדה בוורשה ב- 1867. 'אף אחד לא העלה בדעתו שהתינוקת הקטנה, שכולם כינו מניה, תהיה מדענית סקרנית, נחושה ואמיצה; הם לא חלמו שהיא תהיה האישה הראשונה שתזכה בפרס נובל, והאדם הראשון שיזכה בו פעמיים!'. מארי קירי גילתה בעבודה מדעית ממושכת, נלהבת ונחושה את האנרגיה הרדיואקטיבית, כוח אדיר 'שיכול לחדור כמעט כל חומר, להגיע למרחקים, לרפא אבל גם להרוס'.

הסקרנות האדירה ככוח מחזק ומניע, החשיבה הנחשונית, תהליכי המחקר והמונחים הפיזיקליים - הכול מצוי בספר, עטוף היטב בסיפור שהוא קודם כל אנושי, מעורר השתאות ומרגש. הקוראים הצעירים פוגשים את מארי קירי בילדותה, בין בני משפחתה, מלווים אותה במהלך התבגרותה ושומעים אגב כך על מציאות חברתית מגבילה ומדכאת. בהמשך הספר הם מקבלים הסברים בהירים על תחומי התעניינותה ועל מהות חקירותיה של קירי, הסברים שמאפשרים להם להבין ולהעריך את חשיבות הישגיה.
ילדים שיקראו את הסיפור יבינו, אולי לראשונה בחייהם, מה טיבה של עבודה מדעית, מה השלכותיה על חייהם של בני האדם, מה היא תובעת ומה היא מעניקה.
המאיירת אלינה גורבן הצליחה להציב מול הקוראים הצעירים דמות חזקה ומעוררת אהדה ולהתאים ביטוי חזותי פשוט ובהיר לעובדות ולתהליכים מדעיים.

מארי קירי מומלץ לבני שש עד תשע.
נירה לוין