אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אחרון המוהיקנים

כתב: ג'יימס פנימור קופר
עברית: דפנה עבר-הדני
כתר 2013 (מהדורה מחודשת)
275 עמוד, מנוקד

הזמן - אמצע המאה השמונה עשרה, המקום - צפון אמריקה, והנסיבות - המלחמה המשתוללת בין הצרפתים לאנגלים על השליטה במרחבים המיוערים שבין נהר ההדסון לאגמים הגדולים. מפקד הצבא הצרפתי מונטקלם מנסה לכבוש את מצודת ויליאם הנרי שעל גדות אגם הוריקן. מונרו, מפקד המצודה הנצורה, מבקש להחיש אליו תגבורת ולהביא גם את שתי בנותיו ממצודה סמוכה כדי למלטן מיד האויב הצרפתי. הנערות הצעירות וקצין צעיר המופקד על ביטחונן יוצאים לדרך המסוכנת, ולמזלם פוגשים בפוזמק העור, הלא הוא הצייד הנועז נתנאל במפו (עין הנץ בפי ידידיו האינדיאנים). פוזמק העור וחברו הנאמן צ'ינגָצ'גוּק - ראש שבט המוהיקנים - נרתמים לעזרת החבורה הקטנה ומצילים את הבנות במחיר כבד; בנו של צ'ינגָצ'גוּק מקריב למענן את חייו. 

זהו סיפורו של אחרון המוהיקנים, רומן הרפתקאות היסטורי, אחד מחמשת ספריו הנודעים ביותר של ג'יימס פנימור קופר. קופר, כמו שכתב עליו אוריאל אופק בספרו 'מטרזן עד חסמבה', היה הסופר האמריקני הראשון שזכה לפרסום בין-לאומי, בעיקר בזכות מסורת סיפורי האינדיאנים שיצר בספריו. בין הידועים שבהם - חמשת הספרים על הצייד הנועז נתנאל במפו שנודע בכינוי פוזמק-העור ועל ידידו האינדיאני צ'ינגָצ'גוּק, שנכתבו בשנים 1823–1841: קוטל הצבי, המוהיקני האחרון, הגשש, החלוצים, הערבה. ספריו של קופר האירו את חייהם של האינדיאנים בצפון אמריקה באור של הירואיות רומנטית, אנושיות והגינות. 

אחרון המוהיקנים
ראה אור בסדרת ספרי כתרי ב- 1974. כעת הוא יוצא במהדורה מחודשת, אף כי באותו תרגום, ועל כך חבל. גם בפי האינדיאנים השתנתה העברית ב- 40 השנה שחלפו מאז התרגום הקודם.  זוהי כנראה ההזדמנות האחרונה של הז'אנר בכלל ושל ספרי פנימור קופר בפרט לחדור אל השיח העכשווי של ילדים ובני נוער ישראלים. 

אחרון המוהיקנים
מתאים לבני תשע עד שתים עשרה.
נירה לוין