אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אלדין ומנורת הקסמים

מאת: פיליפ פולמן
מאנגלית: שֹהַם סמיט ואמנון כץ
איורים: אִיאָן בֶּק
כנרת בית הוצאה לאור 2013
64 עמוד, מנוקד


לא מעט כותבים - אלמונים או ידועי שם - נוטלים סיפורים אהובים וידועים של טובי היוצרים, מעבדים אותם כך או אחרת וחותמים ביד קלה את שמם על הכותר ה'חדש'. בשנת 2010 יצאה בהוצאת כנרת גרסה חדשה לאליס בארץ הפלאות. על הכריכה תחת שם הספר הופיע באותיות גדולות שמה של הכותבת - 'מאת אמה צ'יצ'סטר קלרק'. האומנם 'מֵאֵת'? לואיס קרול, המחבר האלמוּתי של אליס בארץ הפלאות, נדחק לשוליים.
בימים אלה ראתה אור גרסה חדשה של אלדין ומנורת הקסמים. הכותב פיליפ פולמן פותח בהקדמה המונה את סגולותיו של הטקסט הוותיק, ש'יש בו הכול: קומדיה, דרמה, פנטזיה,קסם, פחד, ריגוש עלילה נהדרת, והוא מתרחש בסביבה שהייתה קרוב לוודאי אקזוטית אפילו למספרים הראשונים שלו; כי אף שהסיפור נכתב במקור בסביבה דוברת ערבית, סיפור המעשה מתרחש בסין - אלפי קילומטרים משם'.
פיליפ פולמן, יוצר עכשווי בריטי בעל שיעור קומה, ממשיך ומחמיר עם כותבי עיבודים: 'עליך להיות נאמן למבנה ולאווירת הסיפור המקורי, אך לא פחות חשוב - להוסיף דבר מה חדש משל עצמך. אם אינך יכול להביא משהו משלך לסיפור, השאר אותו בידי אלה המסוגלים לכך!' 

לאחר שנָאֶה דרש מצפה הקורא שגם נאה יקיים, אך כאן נכונה לו אכזבה; פולמן חוזר על סיפור אלדין מסיפורי אלף לילה ולילה כפי שהוא מוכר זה דורות. אין חידוש, אין תפנית מפתיעה בעלילה, אין דמות חדשה ואין פואנטה. אלדין נוהג כמנהגו, משפשף טבעת ומנורה ומפריח שֵדים ובסופה של העלילה 'הוא ובאדר-אל-בודור שבו זה לזרועות זה, אהבו זה את זה יותר מאי פעם' וכולי וכולי. פה ושם אפשר להצביע על שורה שנונה או עוקצנית, על מענה לשון מפולפל או כיוצא באלה, אבל אין בכל זה משום חידוש.
פולמן, לא זו בלבד שאינו מקיים מה שהוא דורש מאחרים, הוא חוטא גם בכך ששמו שלו מופיע על הכריכה ובעמוד הפנימי, כאילו כתב את אלדין ומנורת הקסמים בעצמו, ואין זכר למקורו של הסיפור (מחויבות תרבותית - שלא לומר מוסרית - של מעבד!). ובקיצור - איש הישר בעיניו יעשה. 

אלדין ומנורת הקסמים מתאים לבני חמש עד תשע.
נירה לוין