אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הספרים המעופפים המופלאים של מר מוריס לסמור

כתב: ויליאם ג'ויס
איירו: ויליאם ג'ויס וג'ו בלום
מאנגלית: אירית ארבּ
כנרת בית הוצאה לאור 2013 
52 עמוד, מנוקד

הספרים המעופפים המופלאים של מר מוריס לסמור
הוא אחד מן הספרים ששורה עליהם רוח קסם, כך ירגיש מי שייקח את הספר לידיו; אולי בזכות האיורים, אולי בזכות הפנטזיה, אולי בזכות הפשטות שבה הסיפור מספר את עצמו. 

'מוריס לסמור אהב מילים.
הוא אהב סיפורים.
הוא אהב ספרים.
החיים שלו היו ספר שהוא עצמו כתב, עמוד אחרי עמוד אחרי עמוד. 
הוא פתח אותו בכל בוקר וכתב על מה ששימח אותו
ועל מה שהעציב אותו,
על כל מה שהוא ידע ועל כל מה שהוא רצה.' 

אחרי דברים ברורים וסדורים ומוחלטים כאלה, מגיעה שעתו של הכאוס; רוח סערה מפרה את האיזון בחייו ויוצרת מצב חדש: 

'...עד שכל מה שמוריס הכיר, התפזר -
אפילו המילים שבספר שלו.' 

מוריס, שלא ידע מה יעשה נוכח המציאות שהתערערה, התחיל ללכת. בדרכו פגש באישה ש'ריחפה לה כשלהקה עליזה של ספרים מעופפים מושכת אותה'.
האישה הזו, ששלחה למוריס את הספר האהוב עליה ביותר, פתחה פרק חדש בחייו. הספר המעופף הוביל את מוריס אל המקום שבו יעברו עליו כל ימיו - לספרייה מיוחדת במינה, משכנם של הספרים המעופפים. מוריס טיפל בספרים, תיקן וריפא אותם, יישר פינות דפים שקופלו וחלק את הספרים עם אחרים. 

'לפעמים זה היה ספר שכולם הכירו ואהבו,
ולפעמים הוא מצא כרך קטן ובודד
שסיפורו סופר לעיתים רחוקות.
'הסיפור של כל אחד חשוב', אמר מוריס.
וכל הספרים הסכימו אתו'. 

החיים בספרייה המופלאה החזירו למוריס את היכולת לשוב ולכתוב את ספרו. 

סיפורו הנפלא של ויליאם ג'ויס הוא סיפור אלגורי על חיי אדם ועל השפעתם המיטיבה, המרפֵּאת, של ספרים על הנפש; סערות וסופות במובנן הליטראלי או המטפורי עלולות להיות טלטלות עזות, המוחקות כל מה שאדם השיג בחייו ומשאירות אותו חשוף - פיזית ונפשית.
כך אירע למוריס לסמור, גיבורה של האלגוריה. בחייו נותרו רק הגוונים שבין שחור ללבן, והוא נאלץ לצאת ולחפש לעצמו חיים אחרים. הוא נאחז בתקווה ששוב יהיה לו סיפור חיים, השקיע את כוחותיו בטיפול ובריפוי והעניק לאנשים בשחור-לבן כמותו ספרים מן הספרייה שלו - תקווֹת לסיפורי חיים חדשים.
אושרו של מוריס לסמור נעשה שלם כששב לכתוב בספרו את סיפורו שלו. בסוף ימיו הוא עוזב את הספרייה הנפלאה שהעניקה טעם לחייו שאחרי הסערה, ומשאיר את ספרו שלו מאחור - כדי שצעירים ממנו יקראו בו וישאבו ממנו כוח ותקווה. 

מקורו של הספר בסרט באותו שם, שנעשה ב- 2011 בלואיזיאנה שבארצות הברית בידי ויליאם ג'ויס עצמו וברנדון אולדנבורג. הסרט זכה בשלל פרסים, בהם פרס האקדמיה האמריקנית לקולנוע (ה'אוסקר') לסרט הנפשה קצר. בין מקורות ההשראה לסרט הקצר ולספר שנעשה בעקבותיו - סופת הטורנדו ששינתה את חייה של דורותי מהקוסם מארץ עוץ, ההוריקן 'קטרינה' שפגע קשות בניו אורלינס ב- 2005, דמותו של הנווד הנצחי צ'רלי צ'פלין, והמפטי דמפטי שלעולם נופל וקם,  גיבורו של שיר ערש אנגלי המופיע באליס בארץ המראה (הלחן של שיר הערש בווריאציות שונות מלווה את הסרטון לכל אורכו). שם משפחתו של הגיבור - לסמור, Lessmore - גם הוא מבטא את הפכפכותם של חיי אדם. 

לסרטון
- http://www.youtube.com/watch?v=ldlrU_vUAZA 

הספרים המעופפים המופלאים של מר מוריס לסמור
מתאים לילדים מגיל חמש ולכל מבוגר. הקטנים לא יבינו את האלגוריה, אבל הם ירגישו את היופי.
נירה לוין