אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ג'רמי תאצ'ר מגדל דרקון

מאת: ברוס קוביל
מאנגלית: יעל ענבר
איורים: גארי ליפינקוט
עם עובד 2013
143 עמוד, לא מנוקד

'הבֵּיצָה שקנית זה עתה כבר עברה תהליך הבשלה ארוך.
עכשיו היא זקוקה לשני דברים בלבד כדי שתהיה מוכנה לבקוע -
לאור ירח מלא ולמילים של חבר אמיתי.'

בתחילת הסיפור, כשג'רמי תאצ'ר יושב בכיתה ו ומנסה לצייר דרקון, הוא אינו יודע שהשבועות הבאים יעברו עליו בידידות מפתיעה ומרגשת עם... דרקונית אמיתית, חיה ונושמת.
הכול התחיל לאחר עימות עם המורה לציור, שהִתְאנָה לג'רמי דרך שגרה: פתק נחת על שולחנו של הילד הנמוך וחסר הביטחון, והמורֶה, שתפס את ג'רמי פורש את הפתק ומתחיל לקרוא, לקח ממנו את פיסת הנייר וקרא את תוכנה בפני הכיתה כולה. מֶרִי לוּ האטון הבטיחה שתנשק אותו בהפסקה! אבל - מי באמת כתב את הפתק? ג'רמי לא הספיק לברר את התשובה לשאלה הזו. בדרך הביתה, כששני בריונים מכיתתו החלו ללעוג לו, פתח ג'רמי בריצה, התרחק מסביבת בית הספר ותוך זמן קצר איבד את דרכו. 'אני גר פה כל החיים שלי. איך יכול להיות שהלכתי לאיבוד?' בשכונה הזו, שנראתה כמו 'מבוך של רחובות בלתי מוכרים', נתקל ג'רמי בחנות מיושנת.

'על החלון היו מוטבעות המילים:
חנות הקסמים
של א'ה אִילִיוְס'

עכשיו מתחילה ההרפתקה האמיתית; ג'רמי נמשך לאחד החפצים בחנות - 'כדור ססגוני ומבריק בגודל אגרופו הקפוץ בערך. הוא נראה כאילו אלף גוונים שונים מנצנצים על פניו הבוהקים'. ג'רמי קנה את החפץ המוזר וקיבל גם דף הוראות מצהיב: 'איך לגרום לביצה של דרקון לבקוע'.
הספר בשפת המקור ראה אור לראשונה ב- 1991, כלומר שנים אחדות לפני מהפכת הארי פוטר; הפנטזיה מתוּנה משהו, אבל בהחלט מפתיעה, מרתקת ומרגשת. ג'רמי מקבל לידיו ביצת דרקון וזוכה לגדל דרקונית דעתנית מרגע בקיעתה מן הביצה עד שמגיע הזמן להחזירה לעולם הדרקונים הקסום. במהלך השבועות הללו הוא לומד לדאוג ל'תינוקת' הזקוקה להשגחה ולתשומת לב, שבו בזמן היא חזקה, מסוכנת ובעלת כוחות יוצאי דופן. עליו לשמור סוד, ולהתאים את עצמו לדרישות ולציפיות שהיא מביעה באמצעות חשיבה בלבד.
תוך כדי טיפולו של ג'רמי בדרקונית, הקוראים מבינים דבר או שניים על חיי המשפחה של הילד; הקשר המתפתח בין היצור הפלאי לילד בן השתים עשרה נעשה הדוק וחם - אולי יותר מן הקשר שבין ג'רמי להוריו; האב אימץ לעצמו עמדה מתיילדת של בדחן חסר אחריות, והאם פועלת בנוקשות ובחוסר רגישות ואינה חשה שמשהו מתחולל בחייו של בנה. ג'רמי גם לומד משהו על חברים. הוא נוכח לדעת שחברו הטוב ביותר אינו מצליח לראות את הדרקונית ועל כן אינו יכול להיות שותף לסוד הגדול, אבל דווקא מרי לו האטון, שייחס לה כוונות מרושעות, הופכת לבת ברית תומכת ומועילה.

בזכות ההתנסות המופלאה, ג'רמי מוצא בתוכו כוחות ואומץ לב כנגד אלה שמתעללים בחתול, ומגלה את כוחן של חמלה ושל תקשורת פתוחה. הוא מצליח לדבר בישירות עם המורה שעשה לו עוול, להבין את חולשתו של האיש ולחוש כלפיו רוך ואמפתיה. כשג'רמי נקלע לדילמה - הוא יודע מה עליו לעשות ומסוגל לעשות זאת. לפני שג'רמי מחזיר את הדרקונית לעולם שהיא שייכת אליו, הוא מגלה שהוא עצמו שייך לקבוצה נבחרת של 'מגדלי דְרָקוֹנִים', והידיעה מוסיפה לביטחונו בכוחותיו ולתחושת הערך העצמי שלו.
כמו במקרים רבים - בספרות ובחיים - ה'אורח לרגע' מפר את האיזון, דוחף לסדרים חדשים טובים יותר, ומאפשר לגיבורים להתבונן בחייהם, להכניס בהם שינויים ולהתקרב לתחושת סיפוק ושלמות.

בְּרוּס קוֹבִֹיל הוא סופר אמריקני (נולד ב- 1950) הכותב לילדים ולבני נוער. ג'רמי תאצ'ר מגדל דרקון נמנה עם ספרי הסדרה 'חנות הקסמים' שהחלה להתפרסם ב- 1989. גם הספר ג'ניפר מארדלי והקרפד המדבר שאף הוא רואה אור בימים אלה משתייך לאותה סדרה.

ג'רמי תאצ'ר מגדל דרקון מתאים לבני תשע עד שתים עשרה.
נירה לוין