אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

קולמן ואני

כתב: רודיגר בֶּרטְרָם
אייר: הֶרִיבֶּרט שוּלמאיר
מגרמנית: טלי קונס
כנרת בית הוצאה לאור, איגואנה הוצאה לאור 2013
190 עמוד, לא מנוקד 


'דמיינו מין טיפוס כזה עם גלימה וכיסוי עיניים שחור שיושב לידי.
הוא מוציא את הראש ברוח ונראה שהוא גם נהנה מזה.
וכדי להקשות עליכם עוד קצת, הוא גם מחזיק חצוצרת פלסטיק צבעונית ביד
ונושף לתוכה כאילו שהוא חצוצרן בגדוד הפרשים ה- 6
בדרכו להציל קבוצת מתיישבים מפני מתקפה של שבט אפאצ'ים'.

'חבר דמיוני', שלא מעט גילאי שלוש-ארבע ממציאים ומצרפים לשגרת חייהם - אינו תופעה נדירה; חברים דמיוניים מככבים גם בספרים לילדים צעירים, למשל אלפונס וחברו הדמיוני מולגן מאת גונילה ברגסטרום, או החברה הסודית של רחלי מאת דויד גרוסמן, וגם בספרי ארתור מאת מארק בראון ובסדרת האנימציה בשם זה. לחברים הדמיוניים יש תפקיד בהתפתחות הרגשית-חברתית של ילדים צעירים, וברגיל הם נעלמים לפני גיל הכניסה לבית הספר.

קוּלמֶן המופיע בכותרת הספר גם הוא חבר דמיוני; הוא מלווה את קאי, הילד שמספר את הסיפור, כבר זמן רב, ונוכחותו ברורה ויציבה אף שקאי מזמן אינו פעוט. אישיותו חסרת הגבולות של קולמן באה לידי ביטוי במגוון דרכים, משנינות משעשעת, עוקצנות והצעות פרועות ועד מעשי משובה ותעלולנות מסוכנת. בעולמו המסוכסך של הילד, שבו הורים חסרי מודעות לאחריות ההורית שלהם ואחות מתבגרת-מסתגרת החוֹצה שוב ושוב גדרות של חוק ומוסר - קולמן הוא בן לוויה מַתמיד ונאמן היודע את נפש בעליו, ושוקד על הארת עולמו של הילד העזוב לנפשו. ברובד הפרשני שבתשתית הטקסט, קולמן הוא מעין שיקוף של מאוויי הילד, שבמציאות תופס את עצמו כחלש, חסר ביטחון, מתבייש בהוריו, חושש מאחותו המתבגרת ומשתוקק להיות שונה - חזק, ישיר, מקובל בחברה ומסוגל להתמודד עם קנסות שנדרשים לשלם ה'חדשים'.

הקוראים פוגשים את קאי ואת חברו הדמיוני כשהילד עובר עם משפחתו לשכונה חדשה, ולכן גם לבית ספר חדש. קרבתו של החבר הדמיוני המגודל היא מקור לעידוד ולחוסן, לביטחון ולהומור, והיא עוזרת לקאי לצלוח את קשיי ההסתגלות, לייצב את מעמדו החברתי במקום החדש ולגלות את מנעמיה של תחילת ההתבגרות.

קולמן נוכח הן בטקסט המשולב בעלילה והן בריבועי קומיקס קטנים המלווים את העלילה מבחוץ. קוראים צעירים אך מנוסים הצביעו על קרבה בין דמותו של קולמן לזו של רב-קונדס ותיק אך פרוע לא פחות - חתול תעלול של דוקטור סוס. אותם קוראים טענו בביטחון שאף הורה שפוי בדעתו לא היה מעודד את ילדיו להתחבר עם דמות כמו קולמן; אבל אין ילד בעולם שהיה מוותר על אפשרות כזאת...

קולמן ואני מתאים לבני תשע עד שתים עשרה.
נירה לוין