אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

בכל זאת איני נפרד

שירי נער יהודי מבודפשט
כתב: גאבור ארדש
מהונגרית: דני נוימן
יד ושם 2012
143 עמוד, לא מנוקד


'אלהים כבר אינו משפיל לכאן מבטו,
ממילא אין איש מצפה לו;
מי אשר האמין בו הושמד,
ואת הטוב המוות לעצמו חמד.' (פברואר 1944)

ב- 19 במרס נכנסו לבודפשט כוחות גרמניים ובראשם אדולף אייכמן, כדי לארגן את השמדת יהודי הונגריה. חודשים ספורים אחר כך נמצא למשפחת ארדש מקום מסתור; גאבור בן השלוש עשרה, אמו, סבו וסבתו הסתתרו במשך שישה חודשים ארוכים בחנות סגורה בבודפשט, וקיבלו אספקה של מזון ומים ממציליהם; אלה היו צעירים יהודים שהתחפשו לאנשי 'צלב החץ' - מפלגה הונגרית אנטישמית שסייעה לנאצים.
 
גאבור, כך מספרים קרוביו בארץ, נעשה רגיש במיוחד לאחר שבהיותו בן שש איבד את אביו. הוא החל לבטא את עצמו בכתיבת שירים בנושאים מגוונים - אישיים-רגשיים, חברתיים ופילוסופיים-קיומיים. גם כשנאלץ להיסגר במקום המסתור לא חדל לכתוב. אבל השהות הממושכת בחנות הקטנה, ללא חלון, ללא פתח, העיקה עליו יותר ויותר, עד שיום אחד, בדצמבר 1944, פרץ אל הרחוב 'רק כדי לנשום אוויר צח'. אמו רצה אחריו כדי להחזירו, והשניים נפלו בידי משתפי פעולה עם הנאצים. הם הובאו לחקירה ולאחריה נורו בידי בריוני צלב החץ.
שיריו של גאבור, במקורם ההונגרי ובתרגום לעברית מאת דני נוימן, רואים עתה אור, כמעט שבעים שנה לאחר מותו הטראגי של מחברם. הספר כולל הקדמה על יהדות הונגריה בזמן הכיבוש הנאצי, סיפור קורות המשפחה שכתבה קרובתם מריאן מילר, תצלומים, ושלושים שירים בשתי השפות. 

'חי אני בשירי,
ובזה העפר נשמתי לא תנוח לעד.
עת צעירים בדפי ספרי יביטו -
בכל זאת אינני נפרד...' (ינואר 1944)

בכל זאת איני נפרד - שירי נער יהודי מבודפשט מתאים לבני נוער ולמבוגרים.
נירה לוין