אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

העוגה של סבא אליהו

כתבה: נגה אלבלך
איירה: ג'ני מייליכוב
מטר 2013
32 עמוד, מנוקד

בראשית היה סבתא בישלה דייסה, שיר משחק לפעוטות שבו הטקסט שבפי המבוגר משולב במשחק באצבעותיו של הפעוט, והכול מסתיים בדגדוג ובצחוק גדול.
אחר כך פרסמה אלונה פרנקל את סבתא של נפתלי בישלה דייסה (2007). פרנקל נטלה את אותו שיר משחק, אבל החליפה את האצבעות הנוחות לרצות באצבעותיו של נפתלי, גיבור ספרים קודמים שלה. מרדניות אלה מעקמות פנים מול סיר הדיסה ומשמיעות משאלות הניזונות מספרות הילדים. 
תוך קריצה לסבתא בישלה דייסה המשחקי-עממי, הופיע סבא בישל מרק (2007) של נירה הראל, סיפור ברוח הומניסטית הכתוב בהומור מעודן. סבא מבשל מרק כדי לפוגג את תחושת הבדידות, ומוצא את עצמו משמח שכונה שלמה.

עתה יצאה מן התנור העוגה של סבא אליהו. סבא אליהו מתכונן לביקורו של נכד אהוב ומחליט לאפות עוגה, אולם חיש מהר מתברר שסבא אליהו חי בעולם שונה משלנו, עולם הפוך; בעוד הציפורים מצייצות-גוֹעוֹת כּמו פרות, סבא ממלא את בקבוקו בחלב הזורם בנחל, קוטף ביצים בשדה ומקבל מן הפרה קמח מלוא הסל. תפוחים הוא דג באגם, סוכר הוא גורף בחוף הים, וכבר הוא חוזר למטבח. פעוטות יגיבו בעליצות לחלק זה של הסיפור.
שתי הכפולות הבאות, נטולות טקסט מילולי, מציגות את תהליך הכנת העוגה ואפייתה, ואחריהן מתואר ביקורו של הנכד דורי. מתברר שגם חלילו של דורי אינו חליל פשוט ורגיל... 

סבא אליהו ועולמו המצחיק הם מרכז החלק הראשון של הסיפור; בחלק השני מגיע הנכד אל בית סבא והסיפור סוטֶה אל הפיוטי והקסום. שני החלקים לא רק שאינם מתיישבים זה עם זה מבחינת הסגנון, אלא כל אחד מהם פונה בקול אחר לאוזניים שונות. 

העוגה של סבא אליהו מתאים לבני שלוש עד חמש.
נירה לוין