אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הגוליבר האחרון

כתב: קרטר קרוקר
מאנגלית: יעל ענבר
ידיעות אחרונות ספרי חמד 2013, בסדרה 'פרוזה-עשרה'
239 עמוד, לא מנוקד

'הם למדו באותו יום על דרורי הבית, וכשהגשם פסק לקחה אותם המורה לחצר בית הספר כדי לחפש ציפורים קטנות. המורה סיפרה שסמורים וניצים, אויבי הציפורים, מנסים להרוג ולאכול אותן.
[...]
'אבל יצורים פגיעים מצליחים לשרוד, נכון?' המשיכה המורה. 'יש להם כל מיני דרכים להצליח אף על פי שכל הסיכויים הם נגדם'.' 

דודו של מייקל בן השתים עשרה גידל אותו בביתו לא מפני שרחש לו חיבה, אלא מפני שקיבל תשלום חודשי על כך. מייקל, שנראה צעיר מגילו, היה ילד רגיל. אולי פחות מזה? הוא לא היה סקרן או הרפתקן, לא האמין בשום דבר, פשוט נסחף עם הזרם. חבורת בריונים זיהתה את שוויון הנפש שחנק את רוחו של מייקל ושיגרה אותו ל'סחיבה' מחנות אלקטרוניקה. מייקל נתפס בשעת מעשה, ברח כשהוא פצוע והסתתר בחצרו של בית מבודד בפאתי העיירה, עד שנלכד. שופט הנוער כפה על מייקל תכנית שיקום: שעתיים יומיות של עבודה במכולת לאחר שעות הלימודים, התייצבות יומית בפני פקיד בית המשפט, ופגישת מעקב שבועית. התחנה הבאה, כך הובהר למייקל, תהיה מוסד לעבריינים צעירים.
מייקל לא שכח את בית האבן. משהו מוזר קרה לו כששכב פצוע בחצר ההיא, אבל מה זה היה? 

מייקל היה חסר ערך בעיני עצמו ובעיני דודו. למעשה, בעיני רוב הסובבים אותו. רק כשהתוודע למאה וחמישים הננסים שחיו בשלווה בחצר בית האבן - רק אז החלו חייו להתמלא במשמעות. בעל הבית, זקן ששמו הלא-מפתיע לֶמוּאֵל גוליבר, הכשיר את מייקל לדאוג לשלומם, לביטחונם ולרווחתם של הננסים, שגובהו של כל אחד מהם לא עלה על חמישה עשר סנטימטרים; ואז נעלם. מייקל נאלץ להתמודד עם מצבי משבר שאיימו לחסל את עיירת הננסים, ועם זעזועים פנימיים שאיימו לפרק את קהילתם. 

האם כשהמורה דיברה על 'יצורים פגיעים' היא התכוונה גם למייקל? האם תפקידם של הננסים היה לקדם שינוי בחייו של מייקל? האם יופיעו שוב בעולמנו כדי להשפיע על חיים אחרים? 

הגוליבר האחרון הוא מעין-סיפור-חניכה מרתק, המשלב מסע אישי אל ההתבגרוּת בצעידה אל הפנטזיה וממנה, ומציב את הטלטלות בחייו של נער חסר מזל מול הדרמות בחיי קהילה פלאית, זו שהשפיעה לפני כ- 300 שנה על גיבור מסעי גוליבר של ג'ונתן סוויפט. 

הגוליבר הא
חרון מתאים לבני עשר עד ארבע עשרה.
נירה לוין