אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ילדת הביצות

כתבה: שִׁיבוֹן דוֹאְד
מאנגלית: יחיעם פדן
הקיבוץ המאוחד ספרית פועלים 2012, בסדרת 'מפרש'
301 עמוד, לא מנוקד

גיבורי הספר, שחלקם יתרסקו לרסיסים בסופו, מופיעים כבר בעמודיו הראשונים; אלה הם הנער פרגוס בן השמונה עשרה; הדוד טאלי פעיל המחתרת; החייל חיוור הפנים במחסום הגבול שבין צפון אירלנד (שתחת שלטון בריטניה) לאירלנד העצמאית; הילדה המֵתָה 'מֶל'; הארכיאולוגית שניסתה לפענח את נסיבות המוות ובתה קורה; חומר הנפץ 'סֶמטֶקס'; וכמובן, המוות עצמו.
פרגוס מק'קאן והדוד שלו טאלי מנסים להרוויח כמה פרוטות בכריית כָּבוּל מעבר לגבול ובמכירתו בכפר מגוריהם. במהלך החפירה באדמת הכבול הם מגלים גופת ילדה, שעל פי הבדיקות קבורה במקום כבר אלפיים שנה. הגילוי הזה - מסעיר כשלעצמו אבל חסר משמעות מעשית - הוא הציר המרכזי בסיפור וסביבו מתוארים חיי הגיבורים.
פרגוס עומד על סף בחינות הבגרות. הוא חולם להשיג שלושה ציוני שמונה לפחות, לעזוב את הכפר שנולד בו וללמוד רפואה. אבל מציאות חייו מסובכת הרבה יותר משאיפותיו; בזמן שהוא משנן נוסחאות מתגייסים צעירים ילידי צפון אירלנד כמוהו לשורות המחתרת. מטרתם - סילוק השלטון הבריטי ואיחוד צפון אירלנד עם הרפובליקה האירית העצמאית. עשרות מה'פרובוס' (כינוי שמקורו בשם The provisional Irish Republican Army) הכלואים בבתי הכלא פותחים באותו קיץ בשביתת רעב, ועשרה מהם עתידים להרעיב את עצמם עד מוות עוד לפני בוא הסתיו. אחד משובתי הרעב הוא אחיו הבכור של פרגוס, ג'ו מק'קאן.
הנפשות הפועלות מחוללות בין דפי הספר לצלילי סימטריה צינית שחיברה בכישרון רב שיבון דואד: אהבתם הצעירה-מתרוננת של פרגוס וקורה נולדת מול גופתה בת האלפיים של מֶל, הילדה שנמצאה קבורה באדמת הכָּבוּל. מאבקי הכוח והשנאה שהביאו למותה האכזרי של מֶל עדיין זורעים מוות בעריה של צפון אירלנד. מֶל, שהמתינה למותה הראשון מתוך השלמה וכוחות נפש מעוררי השתאות, ממתינה שוב להחלטה: מי יזכה בגופתה - צפון אירלנד או הרפובליקה האירית העצמאית? שפע הזמן העומד לרשותה של הילדה המֵתָה זה מכבר עומד ביחס הפוך לזמנו הקצוב של ג'ו השובת רעב; ג'ו הוא בבחינת מת מהלך - מי יזקוף לזכותו את הישג מותו - תומכי הדגל הבריטי או תומכי האיחוד עם אירלנד? גם הכסף, ההונאה והניצול הם חלק ממעגל הדמים, והם מכתימים את שני הצדדים, את הצודקים-מכאן ואת הצודקים-משם. 

החברוּת הכֵּנָה, הלבבית, בין שני הנערים - פרגוס האירי בן השמונה עשרה המתאמן בריצה סמוך למעבר הגבול והחייל הבריטי הצעיר אוויין המופקד על המחסום - מלבלבת בטבעיות מכמירת לב על אף השנאה והפחד השוררים סביבה. אבל גם דינה של החברוּת כבר נחרץ; היא, כמו החייל התם אוויין, שניהם בבחינת מתים בעודם חיים. מטען החבלה שירסק את שניהם כבר הושלם בידיו האמונות של מומחה למטעני חבלה, שזהותו תפתיע את הקוראים. חייו שלו, למי שתהה, יימשכו רק מעט יותר מחיי קרבנותיו. 

במציאות הקשה הזו חיה משפחתו של פרגוס: הדמות החזקה במשפחה היא האֵם, הנחושה להיאבק על חייהם ועל טובתם של ילדיה, יהיו השקפותיהם אשר יהיו, תהי המציאות אשר תהי. אביו של פרגוס, לעומת זאת, נאמן להשקפותיו לא פחות משהוא מחויב לילדיו.
על אף הרשת הצפופה של אירועים קשים, רגשות סוערים והחלטות דרמטיות באותם חודשי קיץ ואולי דווקא בגלל מה שפרגוס חווה, הוא רוקם לעצמו את סיפור חייה ומותה של מֶל, ומצליח לראות את הטוב ואת הנכון ואת הראוי להיעשות.
'אנחנו חוטאים באי-עשייה הרבה יותר מכפי שאנחנו חוטאים במעשינו', אמרה לפרגוס הארכיאולוגית פליסיטי בשיחתם האחרונה. הסיפור הקשה הזה מצליח להיות סיפורה של האופטימיות, שאיננה מוכנה לוותר על זכותה לעשות ולחולל שינוי. 

ילדת הביצות
מזמין צעירים ישראלים להתרחק לרגע מן הסכסוך המקומי שאינו מרפה מחייהם, ואחר כך לבחון אותו בעיניים אמיצות. ייתכן שגם הם יראו מראות חדשים.
הסופרת שיבון דואד (1960–2007) נולדה בלונדון להורים ממוצא אירי. הספר זכה בפרס קרנגי ובשנים עשר פרסים נוספים.
ילדת הביצות מתאים לבני נוער ולמבוגרים.
נירה לוין