אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מעשה פלאים

כתב ואייר: בריאן סלזניק
מאנגלית: שרון פרמינגר
כתר 2012
620 עמוד, לא מנוקד

הספר הענק מכיל סיפור, שאת השתלשלות העניינים בו אפשר היה לעבד לרומן למשרתות סוחט דמעות נוסח המאה ה- 19. בריאן סלזניק בחר סוגה אחרת, שכיחה פחות, ובנה סיפור המשלב שתי עלילות בשני קולות - קול המשמיע את עצמו רק באיורים, ואחר המשמיע את עצמו במילים. בין שתי העלילות מפרידות חמישים שנה, והן נפגשות רק במאה העמודים האחרונים של הספר. משם והלאה הסיפור המאוחד מספר את עצמו באיורים ובמילים גם יחד. 

מאז שאמו נהרגה בתאונה התגורר בן וילסון אצל דודו ודודתו, מרחק כמה עשרות צעדים מהבית שבו חיו הוא ואמו לפני האסון. בן, שחשש שהבית יימכר, חזר אליו לילה אחד בחשאי ומצא במגירת השולחן של אמו ספרון קטן בשם 'מעשה פלאים', על ההיסטוריה של מוזיאונים. הילד, שהעניין במוזיאונים היה משותף לו ולאמו, התמלא סקרנות. אחרי ימים מעטים ויתר על הביטחון ועל הנוחות שסיפקו לו דודיו ויצא לבדו לניו יורק הגדולה, לחפש את עקבות אביו; הסיפור של בן מסופר במילים.
סיפורה של רוז התרחש חמישים שנה לפני כן: שוב ושוב ניסתה הילדה לפלס דרך אל רגשותיה של אמה, כוכבת קולנוע שחיה בניו יורק הרחוקה. אחרי אכזבות חוזרות ונשנות עלה בידה לאתר את אחיה הבכור שעבד במוזיאון הטבע, וחייה עלו על מסלול אחר. סיפורה של רוז מסופר רק בסדרות של איורים החוצצות בין פרקי סיפורו של בן.
לא מעט משותף לשני הילדים ולשני הסיפורים: בן נולד חירש באוזנו האחת, ואחר כך, כתוצאה ממכת ברק, איבד כליל את השמיעה. רוז הייתה חירשת מלידה בשתי אוזניה; בן הסתלק מבית החולים שבו אושפז ויצא לניו יורק כדי למצוא את אביו שמעולם לא פגש. רוז עזבה את ביתה על אף איסורו של אביה ויצאה לניו יורק לחפש את אמה. את שני הילדים הניעו תחושת חסך וכמיהה לקשר. 

'ספרות זה האופן כמו שזה ה'מה' ' אמרה פעם המשוררת והסופרת נורית זרחי בריאיון, והספר מדגים היטב את התפיסה הזו. לא במקרה סיפורו של בן מסופר במילים: אמו הייתה ספרנית שהוקירה את המילה הכתובה. ביתם היה מלא ציטטות רבות משמעות שהאם אספה במהלך עבודתה, והן אתגרו את החשיבה שלו גם לאחר מותה. מובילים את בן רמזים מילוליים מן העבר: הקדשה בעמוד השער של הספרון, כתובת על סימניה ישנה, פתקים ומכתבים שהוא מוצא במהלך שהותו בניו יורק.
לעומת זאת, האיורים המספרים את סיפורה של רוז החירשת מייצגים את היעדר הקול; הקוראים נאלצים להיכנס לנעליהם של כבדי השמיעה ומתנסים בפענוח מסרים בסביבה לא-מילולית. זו הדרך שבה רוז קולטת את העולם: היא מפענחת מראות ותמונות. סיפורה של רוז מתרחש בתקופה שבה מוכנסות לאולמות הקולנוע מערכות השמע המסמנות את קצו של הסרט האילם. איורי העיפרון בשחור לבן מייצגים את הסרט האילם, וגם את ערוץ התקשורת הזמין עבור ילדה החירשת. 

שני הסיפורים מתקדמים ומתפענחים זה בעזרת זה באולמי מוזיאון הטבע בניו יורק, ואז מתבררים טיבו ועצמתו של הקשר בין שני הגיבורים. 

בריאן סלזניק
שנולד ב- 1966 בניו ג'רזי כותב ומאייר ספרים לילדים זה כעשרים שנה. ב- 2008 זכה סלזניק במדליית קלדקוט על ספרו התגלית של הוגו קברה, אף הוא רומן המדבר בשני קולות.

מעשה פלאים, סיפור במילים ובתמונות מתאים לבני עשר עד ארבע עשרה.
נירה לוין