אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

נעמי ואפרוח לא

כתבה: אבירמה גולן
איורים: רעיה קָרָס
כנרת, זמורה-ביתן 2012
28 עמוד, מנוקד

'בבוקר נעמי קמה
מצחצחת שיניים
רוחצת פנים
אוכלת ארוחת בקר
[...]
והולכת עם אבא
לגן.
ואפרוח?
לא.'
מה עושים ידידיהם הדוממים של הפעוטות - בובות, צעצועים ודמויות בתמונות ובספרים - כשהפעוטות עצמם מבלים בגן הילדים? האם האפרוח מן התמונה בחדר של נעמי, שאינו עושה דבר מהדברים המענגים שעושה נעמי, שהטקסט חוזר ומזכיר אותו בנשימה אחת עם מילת השלילה הנחרצת 'לא' - האם הוא אומלל? על השאלות המעניינות הללו, הנוגעות לאפרוח הצהוב - הספר מציע תשובה מפורטת.
כשנעמי הולכת לגן יורד האפרוח הצהוב מן התמונה שעל הקיר, ולקול קריאת התרנגול הוא יוצא אל החצר. הוא משתעשע עם אווזה ועם עכברון, מטפס על הר הצמר שעל גב כבשה, מתקוטט ומתפלש בבוץ, מֵשִיט חיפושית בדלי של חלב, ולעת ערב מתרחץ והולך לישון. כן, ממש כמו נעמי! 

הספר מעוצב כך שבעמוד הימני שבכל כפולה מוצגת בטקסט ובאיור קטן המציאות של נעמי בגן, ובעמוד ממול - באיור גדול - מוצג התיאור הדמיוני של מעשי האפרוח באותו זמן; הילדים יוכלו להתבונן בשני המרחבים השונים בעת ובעונה אחת: מבחינת הקטנטנים, כמובן, אלה הם שני מרחבים של אותה מציאות ממשית. 

נעמי ואפרוח לא
הוא ספר פעוטות מענג: הטקסט רך, מכיל שאלות ובצדן תשובות המאפשרות שיתוף הילדים בקריאה, מחורז בטבעיות ובמידה, ומתאר ברוח אופטימית ומרגיעה סדר יום האופייני לגיל המאזינים. 
איוריה של רעיה קרס הם בדיוק מה שפעוטות צריכים: יש בהם פרטים רבים - אך לא רבים מכדי לשוחח עליהם ולאתרם, הם צבעוניים מאוד - אבל לא מעיקים על עין צעירה, אינם פלקטיים, והם מכילים סיטואציות היפות לפטפוטי הורים ופעוטות לקראת השינה ובשעות אחרות. 

נעמי ואפרוח לא
ישמח בני שנתיים-שלוש ואולי גם קשישים בני ארבע.
נירה לוין