אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אני... ג'יין


מאת: פטריק מקדונל
מאנגלית: שהם סמיט ואמנון כץ
כנרת בית הוצאה לאור 2012
40 עמוד, מנוקד

ג'יין גוּדוֹל היא חוקרת פרימטים בעלת שם, המקדישה את זמנה ואת מרצה לחקר התנהגותם של השימפנזים בסביבת חייהם הטבעית, ולפעילות חינוכית וציבורית להגברת המודעות לסכנת ההכחדה המאיימת עליהם.
אני... ג'יין, זוכה פרס קלדקוט לשנת 2012, מספר למאזינים ולקוראים צעירים איך ניעורה בילדה האנגלייה הקטנה אהבה גדולה לטבע בכלל ולקופים בפרט, ועל החלום שטיפחה לחיות בין בעלי החיים ולעזור להם. עלילה של ממש אין בספר; הוא מסתיים בשורות -
'ובוקר אחד התעוררה...
וגילתה שחלומה התגשם'
אבל אינו מספר לילדים דבר על המעשים שעשתה גודול ועדיין עושה כדי להגשים את חלומה. 

בכפולה אחרונה זו של הסיפור מחליף את האיורים תצלום של ג'יין גודול הצעירה, כורעת מול גור שימפנזה; שניהם מושיטים את ידיהם זה לעבר זה בתנוחה רבת משמעות, המעלה בתודעת המתבונן את 'בריאת האדם' (פרט מציור התקרה בקפלה הסיסטינית, מאת מיכלאנג'לו).
את הספר חותמת כפולה - מנוקדת אמנם - אך מיועדת למבוגרים או לילדים בוגרים הרבה יותר מקהל היעד הצפוי של ספר מצויר: כאן אכן מצוי מידע על הדרך שבה הגשימה ג'יין גודול את חלומה, וכן פְּנייה אישית בסגנון ססמאי ובלשון גבוהה מגודול עצמה אל הקוראים. 

הצד החזותי של הספר נפלא: עיצובו בצהבהב-גווילי הולם את הגוונים החמים המיושנים-למראה של האיורים, את השִׁדרה בחוּם-יער של הספר, את העיטורים הכמו-אפריקאיים בצידה הפנימי של הכריכה ואת התצלום בן שבעים השנה של גיבורת הסיפור. איוריו של מקדונל, אף הם בגוונים חמים, מעוררים געגועים לילדות נלבבת ומאושרת. 

אני... ג'יין
מתאים לבני חמש עד שבע.
נירה לוין