אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

בית מחוץ לבית

כתבה: רוזמרי בול
מאנגלית: גיא הרלינג
שוקן 2023
317 עמוד, לא מנוקד

המצב הבלתי אפשרי ששם הספר רומז עליו בשלוש מילים הוא עיקרו של הסיפור:
אביו של דני מתעלל באמו כבר תקופה ארוכה; מדבר אליה בגסות רוח, מזלזל בכבודה ומשפיל אותה, וכבר כמה שנים גם תוקף אותה פיזית וגורם לה נזקים גופניים ונפשיים כבדים. שכנים וחברים של המשפחה אינם חושדים שהאב, איש נורמטיבי לכאורה המפרנס בכבוד וברווחה את משפחתו, הוא גבר מתעלל. האם הרוצה לשמור על שלמות משפחתה ועל כבודה מחפה זה שנים על מעשי בעלה ומסתירה את האמת גם מילדיה, עד שהתקפי הזעם המחמירים מהווים איום ממשי על חייה. כדי להציל את עצמה ואת שני הילדים - דני ואחותו הצעירה - האם נעזרת בתכנית סיוע ממשלתית: דני בן השלוש עשרה, אחותו הצעירה ממנו ואמם מוותרים על שמותיהם, על זהויותיהם, על ביתם ועל כל הקשרים המשפחתיים והחברתיים שהיו להם בסביבה שבה חיו, מאמצים זהויות חדשות ועוברים לאזור מרוחק של קנדה. שם, כך מקווים מפעילי התכנית, השלושה 'ייעלמו', ייטמעו באוכלוסיה המקומית והאב לא יוכל להתנקם בהם על הניתוק ועל חשיפת האמת. 

הספר עוסק בכמה מן ההיבטים הקשים של תופעה המכרסמת במשפחות רבות בלא קשר למעמד חברתי-כלכלי, למוצא או לרקע תרבותי, ומתאר אחת מן הדרכים שבהן החברה מנסה להציל קרבנות התעללות. הקוראים מוזמנים להתבונן מקרוב בהתמודדותו של דני, החש שהוא הקרבן האמיתי: קרבן של נסיבות, של חוסר צדק, של חוסר הבנה. דני אוהב את אביו, אך מתקשה להודות בכך שהאב הוא אדם מסוכן ומתקשה לוותר על הקשר אתו. הוא כועס על אמו שהביאה על המשפחה ניתוק, בריחה וירידה דרסטית ברמת חיים. הכעס מסמא את עיניו וגורר אותו להחלטות גרועות ולבחירות מסוכנות. רבים שולחים את ידיהם ובוחשים בחייו: אמו, המשטרה, היועץ החינוכי בבית הספר, החבורה המפוקפקת שהסתפח אליה כדי לברוח ממצוקותיו, וחברתו ללימודים ניקסי, נערה אינדיאנית למחצה שחיה באושר אצל הוריה המאמצים ומצליחה להראות לדני את הדרך אל ההשלמה ואל הפיוס. 

הכותבת רוזמרי בול הצליחה לשרטט דמות אמינה מעוררת אמפתיה של נער המתפכח מאשליה ונאלץ להתמודד עם תחושות קשות של חוסר מוצא וחוסר שליטה בחייו. רוזמרי בול היא עורכת דין המתמחה בדיני משפחה. זהו ספרה הראשון. 

בית מחוץ לבי
ת מתאים לבני נוער מגיל עשר. 

ספר מאותו מדף:
מה שג'יימי ראה
, מאת קרולין קומן, כתר ספרים. על אם צעירה ושני ילדיה שנאלצו להימלט מפני בן זוגה של האם, לאחר שהאלימות הקשה שלו איימה על חייהם. 
נירה לוין