אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

המכשפה הכי גרועה

כתבה ואיירה: ג'יל מרפי
מאנגלית: גילי בר-הלל סמו
כנרת בעת הוצאה לאור 2012
109 עמודים, מנוקד ומאויר

המקום - האקדמיה למכשפות של העלמה קְרָקֶל, בית ספר ש'דמה יותר לכלא מאשר לבית ספר, בגלל החומות האפורות שלו והצריחים הקודרים'. התלבושת האחידה של התלמידות הייתה בצבעי שחור ואפור, וכמוה אוסף החוקים שעל פיהם התנהל המקום. 

ג'יל מרפי הכניסה לזירה הזו את מִילְדְרֶד, ילדה עליזה ומלאת חיים, שלומיאלית, יצירתית, סקרנית ומצחיקה, שהתברכה בביש מזל ונכנסה שוב ושוב למצבים מביכים, מסוכנים, או כאלה שהצחיקו אותה אך הכעיסו את המורים הקפדנים. מרפי הצמידה למילדרד חברה טובה - מוֹד - שבדרך כלל עמדה לצידה, והקיפה אותה בחבורת תלמידות, שאחת מהן הוצבה בקדמת הבמה ושימשה יחד עם מילדרד בתפקיד הראשי.
מילדרד, כצפוי, איננה מן המעולות שבתלמידות, והדרך אל חדר המנהלת מוכרת לה היטב. אבל סוף הסיפור - גם זה כצפוי - הוא סוף אופטימי, המשאיר את הדלת פתוחה לקראת הספר הבא בסדרה. התבנית הפשוטה הזו מכילה מה שקוראים צעירים אוהבים: בית ספר שבו הילדים הם המנצחים והמורים שנואים, תעלולים ומעשי קונדס, מצבי סכנה נוחים הנפתרים מיד, וגיבורים הדומים מבחינות רבות להם עצמם.
הספר הראשון בסדרה ראה אור באנגליה ב- 1974, הרבה לפני שקמו חומות הוֹגוורטס, בית ספרו של הארי פוטר, ואפשר לזהות בו חלקים מן המצע התרבותי שהֵזִין את יצירתה של ג'יי ק'יי רולינג. 

ג'יל מרפי
(נולדה ב- 1949) נחשבת באנגליה לאחת מהיוצרות המוערכות, האהובות וכובשות הלב לילדים, בעיקר בזכות ששת הספרים בסדרת המכשפה הכי גרועה (the worst witch) ובזכות סדרת הספרים המצוירים (picture books) על משפחת גדליהו (The Large Family), ספרים לפעוטות על משפחת פילים המנהלת חיים בורגניים להפליא ומייצגת בנאמנות רבים מאתנו. 

עתה ראה אור בעברית גם הספר השני בסדרה - המכשפה הכי גרועה מכה שנית.
ספרי המכשפה הכי גרועה מתאימים לקוראים בני שש עד שמונה. 

נירה לוין