אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

ג'ק ועץ ההוקוס-פוקוס

כתבה: ג'וליה דונלדסון
איורים: דיוויד רוברטס
נוסח עברי: שהם סמיט ואמנון כץ
כנרת בית הוצאה לאור 2012

ג'וליה דונלדסון
הוותיקה נטלה את המעשייה הידועה 'פרח לב הזהב', על הבן המסור היוצא לחפש פרח שניחוחו יביא מזור לאמו החולה, והפכה אותה על פיה, תוך שהיא משחקת על מגרש המבוכה וההפתעה שבין הטרגי לקומי:
במקום אֵם חולה הנוטה למות יש כאן סבתא, שהאבעבועות הסגולות שכיסו את פניה לא פגעו בכוחה ובעליצותה; במקום בֵּן המייבב נוכח קשיי הדרך יש כאן נכד אמיץ ורב-תושייה שאינו נרתע מסכנות; במקום הליכה על סף ייאוש לארץ לא-נודעת יש כאן הפלגה הרפתקנית צפויה מראש, והחולה עצמה מכינה עבור הנוסעים את האביזרים הנחוצים להיחלצות ממצבי ביש. במקום עוברי אורח הנקרים בדרכו של הבֵּן ומנצלים את ייאושו יש כאן נכד מנהיג הבוחר את ה'צוות' שלו לפני צאתו לדרך. לכך יש להוסיף שרשרת שמות הממלאת את הקוראים עליצות: שם האי – אַפנוֹזל, שם העץ – הוקוס-פוקוס, שמות החברים – מישֶל ראש-גזר וג'ים לא-מגולח, וכמובן את תגובותיהם המשעשעות של חברי הצוות – צמד פחדנים חסרי אונים – לאֵימי ההפלגה בים.
נתח חשוב מן העונג שבסיפור יש לזקוף לזכותם של שהם סמיט ואמנון כץ, שזיהו את הרוח הקלילה הנושבת בסיפור ושיבצו בנוסח העברי המהוקצע שכתבו ביטויים מלשון הדיבור של ילדים: (לעזאזל, בלי לחץ, רעיון עצום! רעיון סבבה, מְסיבבה, שלום ולא להתראות...). בזכות כל הנאמר לעיל הופך המסע להצלת אם גוססת למסלול מכשולים מאתגר ומצחיק למאזינים מתחילים.
הרהור דק על קריאה חתרנית: הקוראים המבוגרים שיבחינו בעניבת הפרפר הסגולה של הרופא, בשמלה הססגונית של סבתא ובנעלי העקב המעודנות שלה, עשויים להשתעשע באפשרות שהמסע המאורגן היטב תוכנן כתחבולה של הקשישים להרחקת הילדים כדי לקדם עניינים רומנטיים. ולהרהר מותר. 

ג'ק ועץ ההוקוס-פוקוס
ישמח מאזינים מגיל שלוש וקוראים עד גיל שבע.
נירה לוין