אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

תעלומת הג'ירף הננסי

כתבה וציירה: מיכל זהבי
ספרית פועלים 2012
120 עמוד, לא מנוקד 

כשג'ירפי נולד הוא היה 'פצפון יחסית לג'ירף. ממש זעיר'. אמו ואחיו שאהבו אותו כמו שהוא קיוו שיגדל ויתפתח, אבל ג'ירפי 'הגיע לגובה של כלב גדול ונעצר'. הג'ירף הקטן כבש את לבם של המטפלים בגן החיות ושל שירה ויונתן התאומים, שעבדו בגן החיות בהתנדבות. אבל מי שהתעניין בג'ירפי יותר מכול היה מנהל גן החיות, הדוקטור טבעוני. ה'תינוק' המיוחד הצית את חמדנותו; תוך זמן קצר פרסם הדוקטור מודעה באינטרנט:
'למכירה
ג'ירף ננסי, מנומר, נדיר,
בגובה 90 ס'מ, בן שמונה חודשים,
מחונך וחביב, מתאים לקרקסים או גני חיות.' 

מכירת הג'ירף הייתה כמובן מנוגדת לחוק; אבל הדוקטור טבעוני היה רחוק מלהיות אדם מוסרי, וסכום הכסף שמכירת הג'ירף הייתה עתידה להכניס לו סימא את עיניו.
שירה ויונתן, תלמידי כיתה ד, גילו את המזימה של הווטרינר חסר המצפון ועשו הכול כדי שג'ירפי לא יימכר. לא מעט מכשולים עמדו בדרכם, אבל הסוף, כמצופה, היה טוב. 

תעלומת הג'רף הננסי – ספר חביב מבחינות רבות – לוקה בטשטוש מבחינת התכוונותו לקהל יעד מוגדר: סגנון הכתיבה מזכיר בדרך כלל סדרות בלש לילדים, אך יש בספר לא מעט 'נחיתות' אל הסגנון הרך של ספרי ראשית קריאה: למשל משפטים כמו 'אמא ג'ירפה יודעת מה היא אומרת', תיאורה של אמא היושבת על קצה מיטתו של יונתן, או תיאור דמותה וסגנון דיבורה של סבתא דבורה; בעלי החיים משוחחים בינם לבין עצמם, והקוראים לומדים גם על מחשבותיהם; יש פסקות הנפתחות בשאלה – 'לאן לוקח ד'ר טבעוני את ג'ירפי יום-יום?', ופניות ישירות אל הקוראים, כמו 'עליכם לדעת', 'הבנתם?', 'בהמשך תבינו הכול' כיו'ב.
מרכיבים מסוימים בעלילה תפורים ביד לא מעודנת: בכל ערב הד'ר טבעוני מלביש את ג'ירפי בבגד כלבים, ולוקח אותו לטיול ברחוב ובגן הציבורי; הקוראים, כמו העוברים ושבים, אמורים להאמין שג'ירפי נראה כמו כלב. אבל לקראת סוף הסיפור, כשג'ירפי נעלם, אביהם של שירה ויונתן מנחם אותם ואומר – 'כל בן אדם הגיוני יבין שג'ירפים לא מסתובבים סתם כך ברחובות' – כלומר, ג'ירפי אינו מטעה איש, והוא נראה כמו ג'ירף ולא כמו כלב... ועוד: דמותה של סוזן, חברתה דוברת האנגלית של שירה, נבראה מן הסתם רק כדי להצדיק את שליטתה של שירה באנגלית; דמותו של מנהל הקרקס כביכול זכתה לתיאור סטריאוטיפי; הד'ר טבעוני, הדורש מעובדי גן החיות להסתיר את הג'ירף ולהרחיקו מעיני המבקרים, לוקח בכל ערב את היצור הקטן לגן ציבורי – שם הוא חשוף לעיני כול!
מבחינת עיצובו - הספר אינו מנוקד, ודף מלא מכיל כ- 250 מילה, כמו בספרים המיועדים לגילאי אחת עשרה-שתים עשרה ויותר; ועם זאת כמות הוא מכיל עשרות איורים הפונים לקהל צעיר. 

ואף על פי כן, קריאת הסיפור על מבצע ההצלה של הג'ירף הקטן מהנה מאוד.
תעלומת הג'רף הננסי מתאים לבני שבע עד עשר.
נירה לוין