אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

צייד הצבעים - סיפורו של נחום גוטמן

כתבה: לאה נאור
יד יצחק בן-צבי 2012, בסדרה 'ראשונים בארץ'
348 עמוד, לא מנוקד

בספר בין חולות וכחול שמיים - ספרם של נחום גוטמן ואהוד בן-עזר - מספר גוטמן:
'פעם ישבתי על ברכיו של ביאליק, ולאחר ששפשף את פני
בלחייו הבלתי מגולחות פנה אלי ושאל:
'מה אתה רוצה להיות?'
'צייד או צייר.'
אמנם צייד לא נעשיתי, אבל חיות שבו את לבי תמיד'.

על כך הוסיף וסיפר חמי גוטמן, בנו של האמן:
'פעם שאלתי אותו:
'אבא, בסופו של דבר אתה צייר או צייד?'
'אני צייד – צייד של צלילים, צייד של מראות, צייד של צבעים'.' 

הספר המרשים הוא ביוגרפיה מפורטת ועשירה של הצייר, הפסל והסופר נחום גוטמן.
לאה נאור, כדרכה, ליקטה כל פרט רלוונטי ממגוון עצום של מקורות: זיכרונותיו, מכתביו, מאמריו וספריו של נחום גוטמן, זיכרונותיהם ומכתביהם של בני משפחתו ושל אנשים שהכירו אותו בחייו, סיפוריהם של סופרים ואמנים שזכו לעבוד אתו, חומרים מארכיון גוטמן, עיתוני התקופה וכיוצא באלה. מן המידע הרב שהצטבר טוותה נאור סיפור חיים מפורט מאוד בסגנון סיפורי הכולל אירועי יומיום קטנים, שיחות ותיאורי רגשות ומחשבות. מן הכתיבה עולה חיבתה הגדולה של הכותבת לאיש, ליצירתו ולתקופתו. הפרקים עוטרו במובאות מכְּתביו של גוטמן – סיפורים, זיכרונות ומאמרים, ומשובצים בהם חלקים מן הטקסטים עצמם, תצלומים מרחיבי דעת ולב מתקופות שונות בחייו של נחום גוטמן וכמובן פרטים מציוריו ומאיוריו של האמן.
הקורא בספר יצלול בהנאה רבה בעולם שהיה ואיננו, שגבולותיו בבסרביה שבמזרח אירופה ופריז שבמערבה, אבל עיקרו ארץ ישראל בכלל ותל אביב הנבנית והולכת בפרט; יתוודע לדמויות שהתהלכו בו, משוררים וסופרים ואמנים ופועלים וסבלים ומורים ועגלונים וסתם פריזאים וירושלמים ותל-אביבים, יכיר את אורחות החיים ואת הלך הרוחות בארץ ישראל הנבנית והולכת, ויבין מי היו אלה שעיצבו את היישוב החדש מראשית ימיו עד לעשוריה הראשונים של המדינה.
הקורא...
אבל מי הוא, הקורא? הסדרה 'ראשונים בארץ' נועדה לקוראים צעירים, בני נוער בעיקר. אבל המראה המלבב של נערים צובאים על חנויות הספרים כדי להניח יד נכספת על עותק של הביוגרפיה של נחום גוטמן הוא בבחינת משאת נפש שכנראה לא תתממש. ואם יהיו קוראים צעירים שיגלו עניין בספר – האם יוכלו להכיל את שפע הפרטים, המובאות, ההערות, האזכורים ושמות הדמויות? ייתכן שסגנון הכתיבה צריך היה להתכוון לקהל המבוגר – אלה שבילדותם הלכו אחרי גוטמן לארץ לובנגולו מלך זולו יחד עם ביאטריצ'ה ועם החמור שכולו תכלת, ואחרים שרק בבגרותם למדו לאהוב את האיש ואת אמנותו.
ומי שיקרא – יתרגש, יתפעל וייהנה.
הספר צייד הצבעים - סיפורו של נחום גוטמן הוא הביוגרפיה הרביעית של לאה נאור. קדמו לו:
הרופא על הסוס – סיפורו של הלל יפה
המשורר – סיפורו של ח'נ ביאליק
מלך הילדים – סיפורו של לוין קיפניס
נירה לוין