אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

בת המלך והנסיכה

כתב: ג'ונתן אמט
איירה: פולי ברנטין
מאנגלית: שהם סמיט ואמנון כץ
כנרת בית הוצאה לאור 2012
32 עמוד, מנוקד

'בת המלך והנסיכה'.
שם הספר, שתחילה חומק ליד האוזן בלא לעורר תשומת לב, יפעיל אצל חלק מהקוראים פעמון אזהרה: מה? בת המלך והנסיכה?? הרי בת מלך היא נסיכה ונסיכה היא בת מלך! אבל לא; תוך כדי קריאה יגלו שהספר מפר מוסכמה אחת לפחות: 
בסיפור הזה, בת המלך חדלה להיות נסיכה, והנסיכה לא תהיה לעולם בת מלך... 

כך מתחיל הסיפור: איכר עני, שאפילו סוס לא היה לו ונאלץ למשוך את עגלתו בכוחות עצמו, הביא מן השוק חזרזירה. היא הייתה קטנה וורודה, והאיכר קרא לה איזֵבֶל.
מלכה עשירה, שעמדה ליד החלון והחזיקה בידיה את התינוקת שלה, לא יכלה לשאת את הסרחון שעלה מחיתולי התינוקת. המלכה שמטה את אליזבט – אוי! – אל מחוץ לחלון הטירה!
ברגע גורלי אחד מופיעה יד המקרה ומניעה את המעשייה: הנסיכה צונחת מטה בדיוק כשהאיכר הרתום לעגלתו הדו-אופנית עובר ליד הטירה. הפיזיקה מכתיבה את תנאיה, וכשהתינוקת המלכותית נופלת על ערימת קש בצדה האחד של העגלה – מתרומם הצד השני, והחזרזירה נדחפת בעוצמה מעלה מעלה, דרך החלון, הישר לעריסתה של התינוקת המלכותית. 

כך באה לעולם תסבוכת: הנסיכה האמיתית גְדֵלָה כבת איכרים, והחזרזירה – היא נעשתה נסיכה. אנחנו מכירים מקרים כאלה, יצעקו בהתרגשות הקוראים בעלי הניסיון, זה כבר קרה בסיפורים אחרים! 
ניסיונותיהם של המבוגרים במעשייה לפרש ולפתור את המצב החדש מזכירים להם מעשיות וסיפורים ותיקים: היפהפייה הנרדמת, אצבעונית, נסיך צפרדע ואחרים. מה יעשו האיכר ואשתו – יחזירו את הנסיכה למקומה בטירה? והמלכה והמלך – האם יחזירו את החזרזירה למקומה בבית האיכרים? לזכותם של ג'ונתן אמט ופולי ברנטין ראוי לומר, שהפתרון שאליו הוליכו את גיבוריהם הוא מפתיע, שנון ומצחיק; כל צד קיבל בדיוק מה שהגיע לו! 

בת המלך והנסיכה
מתאים לבני חמש ומעלה, ולאלה שכבר מבינים שנסיכות אינן באמת מה שחושבים עליהן...
נירה לוין