אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

מסיבת ירח בננה

כתבה: אפרת שהם
איורים: נטלי וקסמן שנקר
מודן 2012
32 עמוד, מנוקד

'לפני כמה לילות
ירח בצורת בננה
טיפס מעל לבית שלנו.'
באותו לילה, כשהדובר - הילד ליאור - שכב במיטתו ולא הצליח להירדם, 'הדובה הגדולה הושיטה לי יד מבעד לחלון, והזמינה אותי לבוא לטיול לילי בשכונה שלה'. הילד נענה להזמנה, 'ומיד היינו שנינו על העגלה הקטנה'. ליאור והדובה מסיירים ברחבי השמיים, ליאור שומע הסברים על המראות סביב ונהנה מחזיונות שמימיים מרהיבים:
'המשכנו בנסיעה וראינו משני צדי שביל החלב שדרת זיקוקי מטאורים, שהשאירו אחריהם שובל רסיסי אור זעירים...' בסוף הטיול המרתק ליאור חוזר למיטתו – רגע לפני שאמו נכנסת לחדר בברכת בוקר טוב.
עבור הרוב הגדול של הקוראים הצעירים זהו סיפור דמיוני על טיול של ילד ודובה גדולה ברחבי השמיים בלילה של חרמש ירח. מן הגרעין העלילתי הזה הסיפור מתקדם בכמה מסלולים: 
אחד מהם הוא המסלול התוכני-ענייני, המספק למאזינים הצעירים מידע על הכוכבים, על שביל החלב, על כוכב הצפון ועל שאר גרמי שמיים. 
מסלול אחר הוא המסלול הדמיוני, המעניק למראות משמעויות פנטסטיות: בשמיים מתקיימת המסיבה החודשית לכבוד 'ירח-בננה', והסיור בשמיים נעשה במהלך הנסיעה למסיבה, העננים הם חבורה של שובבים המחליפים צורות ומחוללים קסמים, בכניסה מקבלים החוגגים גביעי שוקו, ובמסיבה עצמה רוקדים עננים, ילדים מהגן וכוכבים כמו שבתאי וצדק. אפילו מלחמת כריות נערכת שם! 
המסלול השלישי הוא המסלול המטא-לשוני, שעושה שימוש מילולי במונחים שרובם מתחום האסטרונומיה ובביטויים מטפוריים: 'העגלה הקטנה' כאן היא כלי רכב; 'הדובה הגדולה' היא בעל חיים; 'ענן נוצה' הוא מלצר; צדק, שבתאי ונגה הם כוכבי המסיבה; 'כוח המשיכה של הכוכבים' מתכוון למשמעות רומנטית ולא פיזיקלית; המשפט 'מאיה התחילה לרדוף אחרי צדק' מתכוון למרדף שובב של ילדה אחרי כוכב ולא לניב הכבול; וכן עוד. 
שלושת ה'מסלולים' הללו שבסיפור – מהקונקרטי דרך הפנטסטי עד השלישי – הרחוק מלהיות שקוף – נעים במרחב הסיפורי בערבוביה מכוונת. 
איוריה של נטלי וקסמן שנקר מוסיפים לסביבה השמימית ממד של תנועה בלתי פוסקת, המתפוגגת ומתחדשת ללא הרף בהמולה גדולה. 

הקוראים הצעירים מוזמנים להצטרף לכותבת, הרוכבת להנאתה על סחרחרת חללית-מילולית ומפזרת חידודי לשון נוצצים וביטויים כפולי משמעות. אלה מהם שיצליחו לעלות על הסחרחרת, בוודאי ייהנו. 

מסיבת ירח-בננה
מתאים לבני חמש עד שבע.
נירה לוין