אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

הרוח של אניה

מאת: ורה ברוסגול
עברית: הילי חמו-מאיר
הוצאת הכורסא, ידיעות אחרונות ספרי חמד 2011
210 עמוד, קומיקס, רומן  גרפי לא מנוקד

אניה נולדה ברוסיה, ובילדותה היגרה עם אמה ואחיה הצעיר לארצות הברית. אמה הייתה בטוחה שדרכה של אניה להצלחה ולאושר בחיים עוברת בבית ספר פרטי יוקרתי, ובזה השקיעה את כספה. לאניה, כך חשבה האם, לא נותר אלא להיות שבעת רצון. 

אלא שהמציאות הייתה רחוקה מלהיות מושלמת או אף ברורה. אניה, בעיצומה של טלטלת גיל ההתבגרות, איננה מרוצה מחייה, ממראה פניה וגופה, ממצבה החברתי, מנוכחותו המרגיזה של אחיה הקטן, מהמבטא הכבד של אמה ומהמאכלים המסורתיים שנגררו אחרי המשפחה מרוסיה לארצות הברית. קיצורו של דבר, אניה לא הייתה מרוצה, וסוף פסוק. 

בוקר אחד, בעודה מוצפת בתחושה שאין מקום נמוך מזה שהיא נמצאת בו, אניה נופלת, פשוטו כמשמעו, למקום נמוך באמת – לתחתיתה של באר נטושה. בבור האפל היא מגלה שלד אדם, ולתדהמתה מוצאת את עצמה מול רוח רפאים המתאבכת ויוצאת מן השלד. הרוח – רוחה של אמילי שמתה בזמן מלחמת העולם הראשונה – משקרת לאניה באשר לנסיבות שבהן מצאה את מותה ומעוררת את חמלתה. מכאן הדרך קצרה לידידות בין אניה לבין הרוח. 

הרוח הופכת לנוכחות קבועה בחייה של אניה. תחילה היא עוזרת לה להצליח במבחנים, אחר כך מייעצת לה בעניינים חברתיים, עד שבשלב מסוים היא מנסה להשתלט על חייה של אניה ולהפוך אותם לחייה שלה, שאבדו לה באשמתה תשעים שנה קודם לכן. התהליך פוקח את עיניה של אניה. היא לומדת הרבה על עצמה, על התנהגותה ועל הסיבות לתסכול המתמשך שלה ולחוסר שביעות הרצון שלה מעצמה. 

הרוח של אניה
הוא סיפור התבגרות קלאסי, הכולל התדרדרות עד לקו התהום, היחלצות ממשבר, שינוי עמדות, צמיחה ושינוי. המדיום – קומיקס למתבגרים שכוחו דווקא בהיעדר הומור ובמיעוט הטקסט המילולי. ורה ברוסגול השתמשה רק בשחור ולבן על רצף גוני האפור שביניהם. היעדר הצבעים האחרים משרת היטב את הן את נוכחותו המוחשית מאוד של המוות, הן את המסתורין האופף את הרוח והן את אווירת הנכאים האופפת את אניה. 

ורה ברוסגול
, היא מאיירת ויוצרת סיפורי אנימציה. כמו הגיבורה שלה, גם היא נולדה במוסקבה שברוסיה, אבל רוב חייה הייתה אמריקנית. 

הרוח של אניה
מתאים למתבגרים ולבני נוער.
נירה לוין