אלף-בית ספרים סופרים מאיירים עניין                                                                                                                         kkkk
א 
ב 
ג 
ד 
ה 
ו 
ז 
ח 
ט 
י 
כ 
ל 
מ 
נ 
ס 
ע 
פ 
צ 
ק 
ר 
ש 
ת 
 

אמא, מתי יהיה לנו תינוק?

מאת: ג'ון ברנינגהם
איורים: הלן אוקסנברי
מאנגלית: אירית ארב
כנרת בית הוצאה לאור 2011
45 עמוד, מנוקד

תינוק חדש במשפחה הוא אחד הנושאים המקובלים ביותר בספרות לילדים, ורבים מאוד הספרים העוסקים בתגובות הבכורה או הבכור לנוכחות החדשה בבית על כל משמעויותיה. אמא, מתי יהיה לנו תינוק? מתבונן ברעיון התינוק החדש ובוחן אותו כשעדיין מדובר בהבטחה, ההולכת וצוברת ממשות ככל שהימים חולפים.
הספר נפתח במשפט אחד – יהיה לנו תינוק – לצד איור שבו נראים פעוט במיטתו בשעת ההשכבה ואמו על המרבד שלצד המיטה. החגורה האדומה המהודקת למותני האם רומזת שזו הפעם הראשונה שהפעוט שומע על השינוי הצפוי במשפחה.
הכפולות הבאות מציגות דיאלוגים בין הפעוט לאמו. השיחות הללו מתנהלות במהלך חודשי ההיריון, ובהן האם והפעוט מעלים השערות שונות ומשונות:
- מה התינוק יעשה?
- אולי התינוק
יעבוד במטבח,
ואולי הוא יהיה שף.
כשהפעוט שומע את תשובותיה של אמו הוא מהרהר ומגיב בדרכו הכנה, האימפולסיבית:
'אני לא חושב
שאני אוכל משהו
שהתינוק הכין'.
הכפולה הבאה מציגה את התינוק בעיצומו של בישול כביכול, ובמטבח אנדרלמוסיה עליזה.
בשיחה אחרת, כשהאם מעלה את ההשערה שהתינוק יהיה צייר, הפעוט ממהר להסיק מסקנה נעימה:
'אם התינוק יהיה צייר,
אל תרשי לו לצייר
ציורים בבית שלנו.
הוא יעשה בלגן ולכלוך
נוראים בכל מקום'. 

השיחות המלבבות הללו מתקיימות בין האם הרגועה, שאינה מטיפה מוסר ואיננה מתקנת או פוסלת, לבין הפעוט המודאג, הסקרן, המנסה להביע את חששותיו מפני השינוי העומד להתרחש ולבצר את מעמדו שלו כאח גדול. השיחות מאפשרות לגיבור הסיפור להתכונן לקראת הבאות – ובו בזמן לקוראים הצעירים להקיש על משפחותיהם שלהם ולבחון את קשרי האחאות בבתיהם. 

האיורים המלבבים, בקווים מעוגלים ובצבעים רגועים, יוצרים תחושה של עליצות מוחזקת. האיורים מבטאים את התקדמות ההיריון על פני עונות השנה: החל בשלג בחורף, דרך הגנים הפורחים באביב עד חוף הים בקיץ. הם גם מראים את הנסיבות שבהן נערכו השיחות: למשל, כשהילד ואמו מבקרים בגן החיות, והאם מעלה את ההשערה ש'אולי יום אחד התינוק יעבוד כאן, בגן החיות, ויטפל בחיות', עונה הפעוט במר לבו:
'אז אולי נמר
יאכל את התינוק'. 

ג'ון ברנינגהם
הוא סופר אנגלי, ילד 1936. הלן אוקסנברי היא מאיירת הספר. צמד היוצרים הם גם זוג בחייהם. 

אמא, מתי יהיה לנו תינוק?
מצליח לגעת בנימי נפשם של ילדים שהבטן התופחת מעוררת בהם התרגשות, דריכות וחשש מפני הטלטלה העומדת לפקוד את ממלכתם, ממלכת הבן היחיד. יופי של ספר לבני שנתיים עד ארבע.
נירה לוין